Apple | אפל
חדשות חמות

סקירה: מערכת ההפעלה iOS 12 – פחות חידושים יותר שיפורים

עדכון מערכת ההפעלה ה-iOS 12 שוחרר למכשירי האייפון האייפד והאייפוד טאץ' וזמין כעת להורדה בחינם; המערכת כוללת חידושים, אך גם לראשונה תכלול שיפורים בעיקר

לאחר אין ספור גרסאות פיתוח, חברת אפל (Apple) משחררת את עדכון מערכת ההפעלה ה-iOS 12 עבור משתמשי האייפון, האייפד והאייפוד טאץ’ דרך מערכת העדכונים ה-OTA. העדכון שזמין להורדה כבר עכשיו עוסק פחות בחידושים ושם יותר דגש על שיפורים לתכונות קיימות.

תמיכה בדור ישן לדור חדש

רגע לפני שניכנס לחידושים של מערכת ההפעלה החדשה, נראה כי בזמן חשיפת המערכת באירוע המפתחים השנתי של החברה, היה לאפל מאוד חשוב שנזכור כי השנה השינוי העיקרי הוא שיפור התמיכה במכשירי iOS ישנים לצד החדשים. כתוצאה מכך, לראשונה, אפל מרחיבה את תמיכת המערכת באייפונים, אייפדים ומכשירי אייפוד טאץ’ ישנים וביניהם: iPhone SE, iPhone 5s, iPhone 6 ו-iPhone 6s.

משתמשי הגרסאות הישנות וודאי ישמחו לדעת ש-iOS 12 תשפר פלאים את התחושה הכללית במערכת שתתבטא בין היתר במהירות המעבר בין אפליקציות, פתיחת מקלדת והקלדה, ופתיחת מסך הנעילה. כמו כן, תוקנו גם באגים רבים שהתגלו ב-iOS 11 ולראשונה אפל גם מוותרת על פיצ’רים וחידושים במערכת ההפעלה החדשה, על מנת לתת למשתמשים חווית שימוש חלקה ככל הניתן.

על פי נתוני החברה, משתמשים צפויים להרגיש שיפור של כ-70 אחוז בפתיחת המצלמה דרך מסך הנעילה או דרך אפליקציית המצלמה, שיפור של כ-50 אחוזים בהצגת המקלדת ושיפור כפול של פתיחה והרצת אפליקציות בהשוואה לגרסאות קודמות של iOS.

מדובר בנתונים משמעותיים שיעשו את החיים קלים לאותם המשתמשים אשר עוד לא שדרגו למכשיר דגל חדש, ועדיין מחזיקים מכשיר iOS מגרסה iPhone 5s ומעלה. אותם משתמשים אכן צפויים להנות מהעדכון הנוכחי, אך ככל הנראה זהו גם העדכון האחרון שמכשירם יוכל לקבל.

חשוב לדעת, רגע לפני שאתם מחליטים או חוששים האם לבצע את ההתקנה, מומלץ לוודא שהמכשיר שברשותכם מגובה במלואו על ידי חיבור למחשב בתוכנת ה-iTunes או\ו דרך גיבוי בענן בעזרת iCloud. במידה ואינכם בטוחים או שהמכשיר אינו מגובה, מומלץ ואף רצוי לבצע גיבוי לפני ההתקנה לגרסה החדשה. ברגע שאתם מוכנים, המשיכו לקרוא על כל החידושים בגרסה החדשה.

כל החידושים ב-iOS 12

מסך הנעילה

בחרנו דווקא להתחיל עם המסך שאנו רואים הכי הרבה, אם זה רק לבדוק את השעה, או מי שלח לנו הודעה ומה ההתראה שהרגע קיבלנו. מסך הנעילה מקבל שינוי משמעותי בכך שלראשונה ישפר את נראות ההתראות. פיצ’ר חדש אשר נקרא “קבוצת התראות” יאגד למשתמש את כל ההתראות מאותה האפליקציה על פי זמן כרונולוגי, ויציג את כל ההתראות תחת “חבילה” אחת. בעת לחיצה על ההתראה האחרונה, תפתח עבורנו רשימה של כל ההתראות האחרונות בזמן כרונולוגי מאותה אפליקציה, מה שיוצר קצת סדר במסך הנעילה וההתראות. ניתן לשלוט על כמות ההתראות, האם לקבץ את ההתראות לגוף אחד, האם להשתיק התראות מאותה אפליקציה ועוד.

מלבד הסדר בהתראות, אפל מוסיפה קיצורי דרך למצלמה ולפנס. אלו הם שני האלמנטים שנבחרו להוביל את מסך הנעילה ב-iOS 12. נכון לעכשיו לא ניתן לשנות את הפקודות של אותם קיצורי דרך ממסך הנעילה, אך אנו מאמינים כי בעתיד אפל תוסיף אפשרות שכזאת. אין ספק כי הקיצורים החדשים הם בהחלט הדברים הרלוונטיים אשר צריכים להיות במסך הנעילה.

ששש, נא לא להפריע

בשנת 2018, מחקרים הוכיחו (כי כולנו אוהבים מחקרים) כי השימוש בסמארטפון לוקח את תשומת הלב מכל מה שהיינו רגילים בעולם לפני יציאתם של המסכים, אליהם אנו דבוקים 24/7. באפל היו רוצים שניקח הפסקה לרגע (ולא רק באפל), קצת להיות בזמן איכות עם המשפחה, לקרוא ספר או עיתון, לכתוב לעשות משהו אחר שהוא לא להיות בזמן המסך ולכן יצרו מצב “נא לא להפריע” חדש.

מצב נא לא להפריע ב-iOS 12

את פיצ’ר ה”נא לא להפריע” אתם בטח מכירים מגרסאות קודמות של iOS, אך החל מ-iOS 12 הפיצ’ר הופך לחכם יותר עבור המשתמשים. כעת, ניתן יהיה להגדיר את “מצב נא לא להפריע (Do Not Disturb)” למשך זמן של שעה, שעתיים ואפילו יותר. בזמן הזה, מסך האייפון יהפוך לשקט וכך גם לגבי ההתראות שלנו. אומנם נמשיך לקבל שיחות ואף נדע כשהן נכנסות, אך כל מה שקשור להתראות מאפליקציות שונות יוסתרו ממסך הנעילה למשך הזמן בו היינו מנותקים מהמכשיר.

ניתן להפעיל את הפיצ’ר החדש ישירות ממסך קיצורי הדרך (החלקה מלמעלה כלפי מטה בצידו הימני של המסך), לחיצה ארוכה על אייקון הירח ? תפתח אפשרות של הפעלת מצב נא להפריע למשך זמן רצוי. אל דאגה, בסיום הזמן יוצגו כל ההתראות שפספסתם, לצד הצגת מזג האוויר והמעלות בתוך מסך הנעילה.

 

זמן שימוש ובקרת הורים מתקדמת

מלבד להרים את הראש מהמסך עם מצב ה-“נא לא להפריע החדש”, אפל משיקה פיצ’ר חדש ובו ניתן יהיה לבדוק את מצב השימוש שלנו במכשיר ה-iOS. בעת הגדרת זמן שימוש, ניתן יהיה לקבל סטטיסטיקה מלאה של כמה זמן היינו בפייסבוק או באינסטגרם, או כמה זמן היינו בהודעות עם המשפחה והחברים בוואטסאפ. זמן השימוש מציג למשתמש את המצב בו השימוש היה באפליקצייה מסויימת. הפיצ’ר אומנם מציג רק מידע למשתמש אך הוא שימושי בעיקר לבקרה ושימוש  במכשיר או באפליקציה כזאת או אחרת. בנוסף, ניתן לבצע הגדרה של זמן שימוש באפליקציה ספציפית, כאשר הזמן מסתיים, האפליקציה נחסמת לשימוש עד לשחרור הבקרה.

הפיצ’ר החדש יכול לסייע במיוחד עבור הורים לילדים אשר משחקים שעות במשחקים או צופים בסרטונים ביוטיוב, באמצעות הגדרת זמן שימוש סביר. בין אם אנו ילדים או מבוגרים אשר רוצים קצת זמן להתנתק מהמסך, מדובר ב-2 פיצ’רים אשר יאפשרו לנו לעשות פחות שימוש במסכים השונים ולהתמקד בדברים אחרים בחיים.

כמו כן, למי מכם שמשתמש בשיתוף חשבונות Apple ID, אפל מאפשרת לכם לקבל מידע על כל בני המשפחה ולבצע בקרה מלאה על אופן השימוש של כולם, תוך שליטה מכל מכשיר iOS.

Memoji ו-Animoji חדשים

אומנם מדובר בפיצ’רים בלעדיים למכשירי ה-iPhone X ה-iPhone Xs Max / iPhone Xs וה-iPhone Xr, אבל אנחנו לא יכולים שלא לדבר עליהם. אם אתם בעלים של אחד מתוך סדרת מכשירי ה-X, תשמחו לדעת כי אפל מוסיפה לסדרת האימוג’ים המונפשים את: רוח רפאים, נמר, קואלה ו-הדינוזאור טי רקס.

אם עד כה יכולתם להציג את תנועות הפנים, הגבות והפה, תשמחו לגלות כי ב-iOS 12 אפל מוסיפה תמיכה בתנועות הלשון מה שאומר שכעת אפילו תוכלו להקליט וידאו של Animji באורך של 30 שניות בתוספת תזוזת הלשון.

מלבד התכונות החדשות והאנימוג’ים החדשים, אפל מוסיפה את ה-Memoji – אימוג’י מונפש אשר ניתן ליצור דרך אפליקציית ההודעות המובנית במכשיר – ה-iMessage. בעת כניסה להודעה, יש ללחוץ על פתיחת תפריט האנימוג’י, ובצד שמאל תמצאו כפתור  +  חדש אשר יאפשר לכם ליצור כמה מימוג’יס אישיים ומונפשים, אשר תואמים את המראה שלכם.

לאחר שיצרתם את המימוג’י החדש שלכם או שמא בחרתם להשתמש באנימוג’י מתוך האפשרויות שאפל מציעה, תוכלו לשלב את אותו אימוג’י מונפש על גבי תמונה, ליצור סרטון וידאו כאשר האימוג’י משמש כ-פילטר לפנים, ואף לעשות בו שימוש בזמן שיחת FaceTime.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

שיחות של עד 32 משתתפים ב-FaceTime

פיצ’ר שיחות הוידאו המרובות שהדלפנו לפני כשנתיים מאפשר לבצע שיחת וידאו ובה עד 32 משתתפים בו זמנית במהלך שיחת וידאו, או שיחה קולית בשרות ה-FaceTime. למרות שהופיע באחת מגרסאות הבטא של iOS 12, אותו פיצ’ר לצערנו לא שוחרר בגרסת המערכת הסופית. אך אל דאגה, עדכון ה-iOS 12.1 אשר ישוחרר בשבועות הקרובים, יאפשר לעשות שימוש בפיצ’ר זה.

עוד לא ברור למה באפל החליטו להוריד את אפשרות השיחה מרובת המשתמשים מהגרסה הסופית, בעיקר מאחר והייתה זמינה בגרסאות הבטא של מערכות ההפעלה ה-iOS 12 וה-macOS Mojave, אך אנחנו כבר יודעים שלאפל יש קצב משלה. בנוסף, שיחת בת 32 אנשים יכולה להיות קצת מלחיצה או אפילו לא שימושית למשתמש הפשוט, אך אין מן הנמנע שהשירות דווקא ישמש יותר ארגונים או חברות קטנות.

קיצורי דרך ל-Siri

אחד החידושים הבולטים במערכת ההפעלה ה-iOS 12, הוא “קיצורי הדרך” עם העוזרת הקולית Siri באמצעות אפליקציה חדשה מבית אפל בשם “Shortcuts”, אשר זמינה להורדה בחנות האפליקציות ה-AppStore בחינם, והיא המחליפה של אפליקציית Wordflow שנרכשה על ידי אפל.  מאז, עברה האפליקציה והשירות של קיצורי הדרך מספר גרסאות פיתוח אשר שוחררו למפתחים, וכעת הגרסה המלאה זמינה להורדה גם לנו.

בעת שימוש בקיצורי הדרך לסירי, אנו יכולים לתזמן את היום שלנו בין אין-סוף אפשרויות. לדוגמה: ניתן לקבוע כי בעת יציאה מהבית ולכיוון העבודה, סירי תסגור את האורות, תשנה את המעלות במזגן, תפתח לנו את אפליקציית המפות עם ניווט אל מקום העבודה, ותשלח הודעה למכר – וכל זה תחת פקודה אחת בלבד. הדבר יאפשר למשתמש לבצע פעולות בלתי נגמרות דרך העוזרת האישית סירי. מדובר בחידוש של ממש שיהפוך את החיים של כולנו לקלים יותר.

בימים הקרובים אפליקציות ודפי אינטרנט יאפשרו למשתמשים לעשות שימוש בקיצורי הדרך ולהוסיף אותם אל אפליקציית קיצורי הדרך של סירי.

בינה מלאכותית (AI) מעכשיו גם באפליקציית התמונות

בינה מלאכותית היא אחד מהחידושים של השנה האחרונה, כאשר כל חברה משלבת את אותה בינה הלומדת את ההרגלים שלנו, משפרת לנו את ביצועי המכשיר ואפילו את התמונות שצילמנו מבלי שנבקש. ב-iOS 12 אפל משלבת את אותה בינה מלאכותית גם בתוך אפליקציית התמונות ה-Photos, אשר הופכת אותה לחכמה יותר ותדע להציג לנו תמונות על ידי חיפוש של בעלי חיים, מקומות ואף תיוגים של אנשים שהיו איתנו באותו הרגע והמקום בו צולמה התמונה – בדומה לאפליקציית ה-Photos של גוגל.

למרות שהתכונה לחיפוש אובייקטים כבר הייתה קיימת ב-iOS 11, העדכון החדש אף יאפשר למשתמש לחפש אחר יותר מערך אחד בו זמנית למשל: אם הגדרתם את מיקום הבית שלכם, בחיפוש “תמונות של כלבים שצולמו בבית”, אפליקציית התמונות תדע להציג  תמונות של כלבים שצולמו בביתכם. נשמע מופרך? נסו זאת בעצמכם.

 

מלבד הטמעת הבינה המלאכותית, חברת אפל מזה שנים מנסה לעצב מחדש את אפליקציית התמונות שלוקחת חלק מרכזי ממערכת ההפעלה ובכלל בשימוש בסמארטפון שלנו. ב-iOS 12 אפל משנה לחלוטין את השימוש באפליקציית התמונות ומוסיפה עמודה ראשונה ובה ניתן למצוא רגעים, מקומות, תמונות של חברים ומשפחה מקוטלגות על פי אותו אדם, בעל חיים, מקום ועוד. כמו כן, ניתן עדיין לדפדף בין התמונות והסרטונים כמו בעבר, ואף בצורה חכמה יותר.

קטגוריות חדשות התווספו לצילומי התמונות וכעת ניתן לברור בין תמונות שצולמו כתמונות פנורמיות, או תמונות פורטרייט, סרטוני וידאו וכו’.

AR2 – מציאות רבודה

ב-iOS 12 אפל משפרת משמעותית את המציאות הרבודה אשר מאפשרת כעת לשלב יותר מאלמנט אחד בו זמנית בחלל החדר,  עם אפשרות להתחברות של מכשיר iOS אחר למשחק מותאם. כלומר, בשימוש במכשירים תומכים תוכלו לשלב עצמים קיימים בחלל מסויים על ידי “קיבועו” במכשיר והצגת האלמנט כאילו הוא באמת בעולם האמיתי. הדבר מתאפשר ללא צורך בהתחברות למשקפי מציאות מדומה.

בנוסף, אפל מוסיפה אפליקציה חדשה למערכת ההפעלה ה-iOS 12 – כלי מדידה של אלמנטים במרחב הוירטואלי בעת שימוש בטכנולוגיית המציאות הרבודה. ניתן כעת לבדוק מידות של חדר, קיר, אלמנטים ועוד ישירות מאפליקציית המדידה החדשה אשר משולבת במערכת ההפעלה.

אפליקציות המניות, חדשות ספרים והקלטות בגרסאות חדשות

ואם כבר דיברנו על אפליקציות חדשות, אפל מעדכת לראשונה מזה שנים את אפליקציית המניות, Stocks, שכעת כוללת עיצוב רענן אשר מיישר קו עם שפת העיצוב של החברה. בין היתר, ניתן למצוא חדשות אשר קשורות לאותה מנייה בתוך אפליקציית המניות. כל החדשות מגיעות ישירות משרות אפליקציית החדשות של אפל ה-News.  לצערנו, שרות החדשות של אפל אינו זמין כעת בישראל אבל זה תמיד נחמד לדעת שיש פיצ’רים חדשים.

גם אפליקציית הספרים מקבלת שם חדש ותצוגה רעננה של קריאת ספרים וקבצי PDF.

אז מה עוד חדש ב-iOS 12?

הרשימה עוד ארוכה עם שלל חידושים ושינויים אשר לא התמקדנו בהם כאן בסקירה שלנו ואולי גם כמה הינה עוד שאולי לא שמעתם עליהם. אך רגע לפני שנדבר עליהם, רצינו דווקא להזכיר טאבלט האייפד אשר צפוי לצאת בגרסת פרו חדשה, רגע לפני תקופת עונת החגים בארה”ב ובעולם. אפל צפויה לערוך ארוע נוסף ובו תציג אייפד חדש אשר צפוי על פי ההדלפות והשמועות להגיע ללא כפתור בית ולשלב בו את זיהוי הפנים ה-Face ID.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

ב-iOS 12 ניתן לראות כיצד אפל משנה את כל מערך המחוות בטאבלט אשר כעת דומות מאוד לשימוש באייפון עליו מותקנת מערכת ההפעלה החדשה. למי שלא זוכר, iOS 11 הביאה שינוי ממשי לטאבלט האייפד עם עיצוב חדש שגנב את ההצגה. נראה שגם השנה אפל מתכוונת לרענן את המערכת תוך מתן דגש למסכים גדולים יותר.

את כל זה כמובן נגלה ונדע רק בשבועות הקרובים.

אלו הם רק חלק מהשינויים:

 • אפליקציית ההקלטות זמינה כעת גם ב-iPad
 • אפשרות הוספת אלמנטים חיים על גבי תמונות בתוך iMessage (בדומה לאינסטגרם וסנפצ’ט)
 • רענון עיצוב לשורת האפליקציות בתוך iMessage
 • הקלטת אנימוג’י עד 30 שניות
 • קיצור מהיר לתגובת הודעה, בעת לחיצה על הודעה שהתקלה ניתן ללחוץ לחיצה ארוכה שתציג קיצור של שליחת “לייק” או “לב”.
 • שיתוף תמונות ואלבומי תמונות דרך iCloud באופן מאובטח
 • שיפור במצב פורטרייט במצלמה
 • שיפור בקריאת קוד QR
 • סירי לומדת: מעתה סירי תציג למשתמש את האנשים שאנו מדברים איתם הכי הרבה, וקיצורים לאפליקציות בהן אנו עושים שימוש על פי שעה וזמן.
 • קבלת תוצאות קוליות מסירי על מרוצי מכוניות, צהוב – רכילות ופרטים שלא ידעתם על סלבריטים, קבלת מידע אודות מזון ומה הוא כולל, חיפוש אחר סיסמאות, תרגום בלמעלה מ-50 שפות ועוד.
 • השלמה של הודעת טקסט עם קוד בתוך אפליקציות או בספארי, מעתה אין צורך להקליד או לזכור את הקוד שקיבלנו בהודעת ה-SMS, מערכת הפעלה תדע למלא את הקוד שהתקבל בהודעה אל תוך האפליקציה שהרגע דרשה את קוד האימות.
 • ניהול חכם יותר של סיסמאות בספארי ובאפליקציות
 • המערכת תציא באופן אוטומטי סיסמה חזקה יותר בעת מילוי טופס או סיסמה
 • שיתוף סיסמה ממכשיר iOS למק, לאפל טיוי ובחזרה
 • הזזת הסמן בעת הקלדה בלחיצה ארוכה על מקש הרווח תאפשר להזיז אותו לאן שתרצו
 • תיקון אוטומטי של מילים בעברית
 • התקנת אפליקציות ניווט כמו Waze ו-Google Maps ב-CarPlay
 • כלים חדשים לסימון בתמונות, בחירת נרחבת של צבעים ואפילו בחירת עובי העט בעת סימון או שימוש ב-Apple Pencil
 • בדיקת מצב הסוללה ומה השימוש בהוספה של סטטיסטיקות מלאות אודות בריאות הסוללה והשימוש במכשיר
 • התקנת עדכונים באופן אוטומטי, כבר אין צורך לבדוק אם קיים עדכון חדש
 • ועוד

כאמור, אפל הכניסה שינויים קטנים אך משפרי איכות, תוך דגש על יציבות המערכת. אנחנו מזמינים אתכם להתקין (ולא לשכוח לגבות לפני!) את העדכון שזמין כעת למכשירים הבאים:

אהבתם? יש לכם משהו להוסיף? שתפו אותנו בתגובות

תגיות
להמשך קריאה

אבי דוד | Avi David

ממקימי האתר ועורך משנה Avi@theverifier.co.il פנבוי של אפל אבל שומר חסד נעורים למיקרוסופט. מומחה SEO והתמיכה הטכנית של הצוות באתר. לאבי ניסיון רב בכתיבה טכנית ועבודה בתחום - בין היתר היה שותף ב-GSM-Israel ובעל אתר טכנולוגי עצמאי בשם Techit. סלולרי: iPhone X / 256GB מחשב: iMac 27 5K שעון חכם: Apple Watch Series 4 LTE טאבלט: iPad Pro 10.5 2018
Back to top button
Close