אפל דורשת 30 אחוז עמלה מאפליקציה שלא מוכרת שום דבר

אלדד מטמון | Eldad Matmon
פורסם על ידי אלדד מטמון | Eldad Matmon - עורך ראשי

בעוד הקרב בין אפל (Apple) למפתחת המשחק פורטנייט ממשיך, פרשה נוספת מגיעה מחברת התפוח והפעם: היא מונעת עדכונים דרך חנות האפליקציות עבור אפליקציה שלא מוכרת שום דבר.

האפליקציה המדוברת היא של פלטפורמת בניית האתרים WordPress.com. באפליקציה שלה, וורדפרס מציעה אפשרות ליצור חשבון בפלטפורמה על מנת לבנות אתר תומך – בחינם. אז מה אפל בעצם רוצה משירות שלמעשה לא מוכר שום דבר?

בעוד וורדפרס עצמה לא מציעה שירותים בתשלום באפליקציה, היא אכן מאפשרת למשתמשים לרכוש דומיינים וחבילות שונות באתר שלה ובאמצעות ספקים אחרים. לדברי אפל, כל אפליקציה בחנות שמציעה שירותי פרימיום כחלק מהשירות הקיים, גם אם באמצעות פלטפורמות אחרות, מחוייבת בהטמעת מנגנון רכישה בתוך האפליקציה עצמה, דבר שכאמור יקנה לאפל כ-30 אחוזים מכל רכישה. כצעד של רצינות, אפל חוסמת את האפשרות של וורדפרס לשחרר עדכונים דרך חנות האפליקציות.

מאט מולנוונג (Matt Mullenweg), המייסד של WordPress, הביע את החשש מזה שמשתמשים יירתעו כשיתחילו לראות הצעות לרכישות בתוך האפליקציה החינמית, אך כבר הודיע שהוא לא מתכוון להלחם בענקית הטכנולוגיה, והודיע לחברה כי יטמיע את המנגנון הנדרש תוך 30 יום. הוא עושה זאת זמן קצר לאחר ששיתף את העוקבים שלו בטוויטר על הסיבה מדוע כבר זמן רב שלא נראו עדכונים לאפליקציה.

החברה קיבלה את ההתחייבות של וורדפרס והסכימה להסיר את המגבלה לעדכן את האפליקציה למשך התקופה הזו. הגבלה שתוסר לצמיתות כשוורדפרס תקיים את הבטחתה בסוף התקופה.

מולנוונג מוסיף ומצייץ כי הוא יודע שקיימות פלטפורמות דומות לוורדפרס שפועלות באותה צורה, ולכן הוא מניח ומציע לאותם מפתחים לעשות תוכניות להטמעת המנגנון הנדרש. זו אמנם יכולה להשמע עצה ידידותית למתחרים שצפויים לקבל פגיעה, אך זו גם יכול להיות פנייה ישירה לאפל שאומרת “הנה יש עוד אפליקציות דומות שלא נעשתה מולם אכיפה דומה” וזו שעת מבחן הבודקת האם אפל תפנה גם אליהן או שמא וורדפרס הייתה על הכוונת שלהם בשל הפופולריות שלה.

אפל נמצאת לאחרונה הרבה בכותרות בכל הקשור להתנהלות הכלכלית מול המפתחים לפלטפורמת ה-iOS. כאמור, המלחמה מול Epic שלא רוצה “לתרום” 30 אחוזים מהרווחים עבור החברה, למרות שידעה למה היא נכנסת כשהחלה לפתח עבור הפלטפורמה, וכעת וורדפרס, שמציעה בבסיסה שירות חינמי למשתמשים, אך מצד שני מאפשרת שירותים בתשלום מחוץ לאפליקציה.

מה דעתכם על ההתנהלות הזאת? שתפו אותנו בתגובות.

עדכון: אפל מתנצלת וחוזרת בה מהדרישה שהציבה

 

שתפו כתבה
פורסם על ידי אלדד מטמון | Eldad Matmon עורך ראשי
ממקימי האתר ועורך ראשי | מנהל מוצר ביום וסקרן טכנולוגי בכל רגע נתון. אוהב פיתרונות טכנולוגים ותמיד מחפש את הדבר המרגש הבא שישתלט על העולם. נהנה מכל העולמות וכל מערכות ההפעלה ובעל זוית ביקורתית על כל חידוש שיוצא. בעל ניסיון רב בכתיבה טכנולוגית וכן הופעות טלוויזיוניות ב׳סוגרים עניין׳ עם שי גולדן בערוץ 13. ממקימי אתר The Verifier, יוצא איחוד האתרים GSM-Israel ו-TechIT של אבי דוד. | סלולרי: iPhone 14 Pro סלולרי: Pixel 7 Pro שעון חכם: Apple Watch S7 שעון חכם: Pixel Watch