גוגל הציגה את אנדרואיד 12 \ תמונה: גוגל

גוגל הציגה את מערכת ההפעלה אנדרואיד 12 עם עיצוב רענן

אבי דוד | Avi David
פורסם על ידי אבי דוד | Avi David - עורך משנה

אמש (שלישי, 18.05) הציגה גוגל (Google) את עדכון מערכת ההפעלה אנדרואיד 12 עם עיצוב רענן ושפת עיצוב משודרגת באירוע הפתיחה של כנס המפתחים השנתי ה-Google I/O 2021. מלבד העיצוב החדש, גוגל הציגה אפשרויות פיתוח והתאמה של האפליקציות למערכת החדשה. וכן, גם ווידג’טים אינטראקטיביים היו שם – כל מה שחדש באנדרואיד 12.

עיצוב רענן – אנדרואיד 12 \ תמונה: גוגל

עיצוב רענן

מערכת ההפעלה אנדרואיד 10 היתה המערכת “האחרונה” לקבל עיצוב חדש, כאשר גוגל המשיכה את העדכון העיצובי הקל באנדרואיד 11, שם בעיקר התעמקה החברה בטיפול בבעיות קיימות וייצוב המערכת (מה שתמיד אנו רגילים לראות, טיפול בבגים ושיפור בביצועים).

באנדרואיד 12, גוגל צועדת אל מקום חדש ועם שפת עיצוב משודרגת הנקראת “Material You”. כל המערכת עוצבה מחדש, החל מפינות מעוגלות, מסך נעילה חדש, ווידג’טים אינטראקטיביים ועוד. שפת העיצוב החדשה תתרחב בקרוב לשירותים ואפליקציות נוספות, אבל בתחילה – מערכת ההפעלה אנדרואיד 12 תהיה הראשונה להגיע עם שפת העיצוב החדשה.

מותאמת לכל אחד – אנדרואיד 12 \ תמונה: גוגל

המערכת כמובן מותאמת לכל גודל מסך, כך שניתן יהיה להתקין אותה על מכשיר סלולרי, טאבלט ואפילו מסכים מתקפלים ונגללים. כמו כן, המשתמש יכול לקבוע את הצבע הראשי במערכת ההפעלה, כך שזה יוגדר על פני כל המערכת ויהיה בצבע אחיד. החל מהתפריטים, רקע, אייקונים ועוד.

צפו בוידאו: גוגל חושפת את שפת העיצוב החדשה עם אנדרואיד 12

 מסך נעילה רענן

מסך הנעילה באנדרואיד 12 אף הוא מקבל עיצוב חדש ופונקציות חדשות, כאשר המסך נעילה במצב של Always On Display (או בקיצור – AOD), יוצגו מספר וידג’טים קטנים המציגים את השעה ומזג האויר, התראות מאפליקציות ועוד. בפינת המסך למעלה, יופיעו מספר ההתראות החדשות – כאשר לחיצה עליהן, תוביל להפעלת המסך שיהפוך מ-AOD למצב בו מסך הנעילה מופיע עם רקע, שעון גדול ועוד.

גם מסך הכנסת הקוד האישי (PIN) אף הוא עבר שינוי עיצובי, וכעת מציג כפתורים עם מספרים גדולים ואנימציות חדשות. מה שיאפשר למשתמשים להכניס את הקוד האישי באופן נוח מבעבר.

מגירת התראות והקיצורים

גם כאן גוגל לא חסכה בשינוי העיצובי של כלל המערכת, ומציגה את מגירת ההתראות החדשה. כאשר זאת לא הפעם הראשונה שגוגל מנסה לשנות את הנראות והפונקציונאליות. גם כאן, גוגל משנה את העיצוב והופכת אותו להרבה יותר ברור ונוח מבעבר.

מסך ההתראות והקיצורים החדש – אנדרואיד 12 \ תמונה: גוגל

גם כפתורי הקיצורים עברו שינוי, כאשר כעת הכפתורים גדולים יותר וכוללים את שפת העיצוב החדשה של גוגל עם פינות מעוגלות ועוד.

ווידג’טים

נראה ומרגיש לנו כי מאז שחברת אפל (Apple) הציגה בשנה שעברה (2020) את מערכת ההפעלה ה-iOS 14, ואף לראשונה כללה ווידג’טים במסך הבית, בגוגל הבינו כי עליהם לעשות שינוי דומה, וכך קרה. הווידג’טים החדשים במערכת ההפעלה אנדרואיד 12 הופכים לאינטראקטיביים, החל משעון, מזג אוויר, שיחות אחרונות בהודעות הצ’אט, נגן מוזיקה ועוד.

ווידג’טים חדשים באנדרואיד 12 \ תמונה: גוגל

אבטחה

מערכת ההפעלה אנדרואיד 12 תציע לראשונה למשתמשים מערך אבטחה ופרטיות חדשים, אשר יאפשרו למשתמש לדעת באיזה אפליקציה נעשה שימוש במיקום, במצלמה, במיקרופון או בכל דבר אחר במכשיר הנייד של המשתמש. קטגוריה חדשה התווספה ותציג למשתמש נתונים בזמן אמת על כל הנעשה מאחורי הקלעים במכשיר.

מלבד פורטל הפרטיות החדש, גוגל משלבת (שוב, בדומה לאפל עם iOS 14) התראות על שימוש במצלמה או במיקרוסופון בעת שימוש באפליקציה. בצידו השמאלי או הימני בחלק העליון של המסך תופיע התראה אשר מציגה למשתמש כי ישנו שימוש במצלמה או במיקרופון, כמובן – שכעת ניתן לכבות את האפשרויות לכלל האפליקציות, לחסום את הגישה לאפליקציה ספציפית, וסגירה של השימוש במצלמה או במיקרופון ישר ממסך הקיצורים שנמצא יחד עם מסך ההתראות, כאשר גוגל מוסיפה שני כפתורים לכיבוי והדלקה של המיקרופון או המצלמה.

מרכז האבטחה החדש באנדרואיד 12 \ תמונה: גוגל

לצערנו, גוגל לא דיברה או הציגה את התוכנית שלה למעקב שהאפליקציות עושות כנגד המשתמשים. דיווחים על כך שגוגל מתכוונת ללכת בעיקבות אפל, ולאפשר למשתמש לחסום לחלוטין את המעקב אחריו. לצערנו, באירוע הפתיחה של Google I/O, גוגל לא דיברה על כך. אנו מאמינים כי הפיצ’ר הנ”ל יתווסף בעדכון עתידי.

אפשרויות נוספות

מערכת ההפעלה אנדרואיד 12 כוללת למעלה מ-200 חידושים במערכת ההפעלה, החל מהעיצוב החדש ועד לפונקציונאליות חדשה. בדיוק כמו באפל, גוגל מוסיפה תמיכה ב-Car Key, כאשר תאפשר להפוך את המכשיר הנייד לפתיחה והפעלה של הרכב. דגמים בודדים תומכים בפיצ’ר החדש, אך גוגל מצידה מעדכנת כי מכשירי הפיקסל ומספר מכשירים מבית סמסונג עתידיים יתמכו באפשרות זו בתחילה. כאשר יצרניות נוספות צפויות להוסיף את האפשרות הנ”ל בעתיד. כמו עם אפל, גם כאן BMW תהיה הראשונה להציע את הטכנולוגיה.

שליטה בטלוויזיה עם שלט מובנה באנדרואיד 12 \ תמונה: גוגל

איבדתם את השלט ויש לכם אנדרואיד טיוי בבית? גוגל לראשונה מוסיפה שלט מלא בתוך מערכת ההפעלה אנדרואיד 12. כעת, ניתן יהיה לשלוט על הטלוויזיה מהמכשיר האישי מבלי הצורך לקום ולחפש את השלט. כמו כן, בדומה לאפל, גם כאן ניתן יהיה להפעיל את המקלדת בטלוויזיה דרך מכשיר הסמארטפון. גוגל, ברוכים הבאים ל-2010.

הצגת התמונות באנדרואיד ישירות בכרום בוק \ תמונה: גוגל

אם יש ברשותכם מחשב נייד מבוסס מערכת ההפעלה בענן של גוגל ה-Chrome OS, ניתן יהיה להיכנס אל ספריית התמונות באופן מיידי במכשיר האנדרואיד עם חיבור ב-Wifi Direct, ולא להמתין לסנכרון התמונות עם גוגל תמונות. כמו כן, גוגל ממשיכה לשפר את ההתמשקות בין מכשירי האנדרואיד למחשבי הכרום, אבל לצערנו פיצ’ר כמו AirDrop של אפל עדיין לא קיים אצל גוגל.

 

תמיכה וזמינות

מערכת ההפעלה אנדרואיד 12 תשוחרר כמובן קודם למכשירי הפיקסל, להלן רשימת המכשירים שיקבלו את העדכון:

  • Pixel 3 and 3 XL
  • Pixel 3a and 3a XL
  • Pixel 4 and 4 XL
  • Pixel 4a and 4a (5G)
  • Pixel 5

גרסת הבטא הראשונה של מערכת ההפעלה אנדרואיד 12 זמינה להורדה כבר עכשיו למכשירי הפיקסל שזמינים ברשימה למעלה, ואצל היצרניות הבאות: Asus, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Tecno, Tcl, Vivo, Xiaomi, וZTE. לצערנו, וואווי וסמסונג לא מציעות כרגע תוכנית בטא לאנדרואיד 12. וואווי אנחנו כמובן יודעים שלא תקבל גישה למערכת החדשה, וסמסונג צפויה להצטרף בחודשים הקרובים לתוכנית הבטא משל עצמה עם OneUI 4.0.

שתפו כתבה
פורסם על ידי אבי דוד | Avi David עורך משנה
עקוב:
ממקימי האתר ועורך משנה | פנבוי של אפל אבל שומר חסד נעורים למיקרוסופט. מומחה SEO והתמיכה הטכנית של הצוות באתר. לאבי ניסיון רב בכתיבה טכנית ועבודה בתחום - בין היתר היה שותף ב-GSM-Israel ובעל אתר טכנולוגי עצמאי בשם TechIT. | סלולרי: iPhone 14 Pro Max מחשב: MacBook Pro Late 2018 15" טאבלט: iPad Pro 11" שעון חכם: Apple Watch Ultra
Leave a comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *