Google | גוגלאנדרואיד

גרסת אנדרואיד 10 שוחררה היום – הנה 7 פיצ’רים שכדאי להכיר

היום (ג’) משחררת גוגל (Google) את גרסת האנדרואיד החדשה, שלראשונה תיקרא בשם הגרסה: אנדרואיד 10. הגרסה החדשה מביאה עימה שלל שינויים, עיצוביים ופונקציונאליים, ומהווה עדכון משמעותי למכשירי האנדרואיד בעולם. אנדרואיד 10 תשוחרר היום ותהיה זמינה תחילה עבור מכשירי הפיקסל של גוגל.

בחודש מרץ 2019 שחררה החברה את גרסת הבטא הראשונה עבור המערכת החדשה, שם נחשפו הפיצ’רים הראשונים, וכשהגענו להכרזה על המערכת בחודש מאי, גוגל פירטה את החזון של המערכת, שכאמור יוצאת לעולם היום. כעת, שכל הפרטים כבר בחוץ, הנה 7 פיצ’רים שאתם חייבים לשים לב אליהם:

ערכת נושא כהה

אנדרואיד 10 מציגה לראשונה ערכת נושא כהה בצורה מובנית, כלומר בסיס המערכת כבר מגיע עם האפשרות לשנות את ערכת הנושא מלבן לשחור. פעולה זו התאפשרה עד היום רק במכשירים עם מערכות הפעלה המבוססות על אנדרואיד אך בעלי ממשק משתמש מותאם אישית, כמו סמסונג, שיאומי, או וואווי.

השימוש בערכת נושא כהה מאפשרת חיסכון מירבי בסוללה וגם מקלה על העיניים בזמן השימוש במכשיר. מהתנסות במערכת ובמכשירים אחרים עם יכולת דומה, אני יכול להעיד שאכן יש הבדל משמעותי בין שתי האפשרויות ומשמח שכעת זה מגיע בצורה מובנית.

שינוי צבעי מערכת והתאמות עיצוב אישיות

בשונה מערכת הנושא הכהה, גוגל מכניסה גם את האפשרות לבצע התאמה אישית של צבעים לתפריטים והאייקונים השונים במכשיר. בין הצבעים שתוכלו לבחור הם סגול, ירוק, קינמון, וטורקיז “ים”. בנוסף לשינוי הצבעים הוכנסה האפשרות לשנות את פונט הטקסט במכשיר אך כרגע האופציות דלות וכוללות את ברירת המחדל של המכשיר או Noto Serif / Source Sans Pro, בשאיפה שהחברה תשלב פונטים נוספים בהמשך, או תאפשר להעלות פונטים מותאמים אישית.

לבסוף, אפשרות ההתאמה העיצובית האחרונה היא כמובן האייקונים של האפליקציות. נכון, גם זו פונקציה שקיימת כבר זמן רב בגרסאות מקוסטמות של יצרניות מכשירים אחרות, אך כעת מגיעה האופציה לשנות את צורתן בצורה מובנית. בין צורות האפליקציות לבחירה אפשר למצוא את צורת ה”טיפה”, “ריבועגול” (שילוב של ריבוע ועיגול), ריבוע מעוגל קלות, וריבוע. ברירת המחדל במכשירי הפיקסל היא עיגול.

שליטה בהרשאות מתקדמות

אחד הדגשים שייושמו במערכת החדשה היא הגברת השליטה על הפרטיות וחיזוקה אצל המשתמשים. בהתקנה ראשונית של אפליקציה תקבלו את בקשת ההרשאות שאתם כבר מכירים מגרסת המערכת האחרונה, אך הפעם רמת האישורים מגוונת יותר. כך למשל, אפליקציות שזקוקות לשימוש בחיישני המיקום כדי לעבוד, כמו אפליקציות ניווט, ישאלו אתכם אם אתם מאשרים גישה למיקום בכל זמן נתון או רק בזמן שהאפליקציה רצה. כך גם לשאר בקשות הגישה השונות.

תמונה: גוגל

נוסף על כך, תוכלו לראות עכשיו מידע רחב יותר על כל אפליקציה כשתגשו אליה דרך חלון ההגדרות. בחלון ה-app info של כל אפליקציה תהיה לכם גישה לסטטוס ההרשאות שנתתם לה (עם האפשרות לשינויין) וכן מידע לגבי זמן השימוש, צריכת הסוללה והגדרת התראות – הגבלת ההתראות לפעם ביום, פעם שבוע, מספר פעמים ביום, או לא להתריע בכלל.

ניווט באמצעות מחוות

עם אנדרואיד 10 תוכלו עכשיו לשלוט במכשיר באמצעות מחוות. במקום ללחוץ בכל פעם על כפתור ספציפי כדי לחזור אחורה או לעבור למסך הבית, תוכלו להחליק את המסך מכיוונים שונים כדי לבצע את אותן הפעולות. במידה ואתם עדיין לא לגמרי מוכנים, גוגל עדיין תאפשר לכם להמשיך ולהשתמש בכפתור שהתרגלתם אליהם עד היום.  בעלי אייפון וודאי מכירים את האפשרות החדשה מאחר והיא הוצגה לראשונה בין היתר במכשיר האייפון 10 (X).

כדי להפעיל את המחוות לכו להגדרות > מחוות (Gestures) > ניווט במערכת, וביחרו באופציית המחוות.

כתוביות בזמן אמת

פיצ’ר מעניין הוא יכולת הפעלת כתוביות עבור כל סרטון במכשיר שלכם, גם כשאתם לא מחוברים לרשת. הפיצ’ר הייחודי ייועד בעיקר לאוכלוסייה המתקשה לשמוע אך הוא בהחלט יכול לשמש גם משתמשים שאינם רוצים להפעיל וידאו עם ווליום או ווליום גבוה. הפיצ’ר החדש עונה לשם Live Caption והוא פועל על ידי זיהוי דיבור במכשיר, בדומה לשירות נוסף שהשיקה לאחרונה החברה הכולל תמלול שיחה בזמן אמת.

מחבר את המשפחה

המערכת החדשה גם כוללת חיבור למשפחה, וכך גם קוראים לפיצ’ר הזה Family Link. הפיצ’ר החדש למעשה מאפשר לכם לקבל תצפית טובה יותר על השימוש של הילדים שלכם במכשיר האנדרואיד שלהם.

תמונה: גוגל

בין אפשרויות בקרת ההורים תוכלו להפעיל בקרה על האפליקציות שהם מורידים, להגביל את השימוש שלהם בזמן (או שימוש בכלל), להגביל זמני פעילות במכשיר באופן כללי ואפילו להוסיף ולתת זמן בונוס מרחוק. בנוסף, הפיצ’ר יאפשר לכם לראות את מיקום המכשיר וכך לוודא שהילדים נמצאים במקום שהם אמורים להיות.

שיתוף רשת באמצעות QR

הגיע הסוף לשאלה “מה הסיסמה שלכם לוייפיי?”. החל מאנדרואיד 10 תוכלו לשתף עם חברים את הרשת המקומית שלכם באמצעות סריקת קוד QR ולהתחבר אליה בקלות. הפיצ’ר הזה יכול להיות שימוש גם במקומות ציבוריים שמציעים אינטרנט אלחוטי בחינם, באמצעות הצבת קוד QR ציבורי.

שוב, זה פיצ’ר שכנראה נתקלתם בו בעבר באחד מהמכשירים המריצים גרסה מותאמת של אנדרואיד המיוצרים בידי היצרניות הגדולות, אך כעת הפיצ’ר מגיע בצורה מובנית בגרסה הבסיסית של המערכת.

ועוד רבים וטובים

את יתר הפיצ’רים כבר הזכרנו בתחילת הדרך של המערכת, ואת היתר אף תוכלו למצוא באתר האינטרנט הייעודי שעלה לאוויר היום ומתמקד בכל מה שקשור לאנדרואיד 10.

תגיות
להמשך קריאה

אלדד מטמון | Eldad Matmon

ממקימי האתר והעורך הראשי. בעל ניסיון עשיר בכתיבה באתרים טכנולוגיים ומשיכה לא מוסברת לתחום. לא מסוגל להתחייב למכשיר אחד ואוהב להתנסות בממשקים ומערכות הפעלה שונות. גילוי נאות: עובד יבמ ישראל אך כל הכתוב באתר משקף את דעתי הבלעדית ואינו מייצג בשום צורה את חברת יבמ.
Back to top button
Close