אמזון דוחה בקשה הדורשת מ’אלכסה’ להעיד בתיק רצח

אלדד מטמון | Eldad Matmon
פורסם על ידי אלדד מטמון | Eldad Matmon - עורך ראשי

בחקירת רצח בArkansas שבארה”ב, בה נמצא גבר ללא רוח חיים בתוך אמבט, מסתמנת עדות אפשרית שייתכן כי תוכל לשפוך אור על המקרה ולעזור בפיענוח מקרה הרצח. בניגוד לבני אדם הנוהגים להעיד במקרים כאלה, העדות המסתמנת מגיעה דווקא מכיוונה של ‘אלכסה’, העוזרת הקולית של מכשיר ה-Echo של אמזון.

ה-Echo של אמזון הוא מכשיר המחובר באופן תמידי לאינטרנט ומסוגל לענות לשאלות כלליות, לנגן מוזיקה, להזמין מוצרים מאמזון ובין היתר גם לשלוט בבית החכם. הפונקציונאליות של Echo נעשית באמצעות פנייה קולית על הקול שמניע את המערכת ועונה לשם ‘אלכסה’.  הזמינות התמידית מתאפשרת מאחר ואלכסה תמיד נמצאת בהאזנה למקרה שיקראו לה.Echo_Alexa

פרקליטות המדינה פנתה אל אמזון על מנת לשחזור קבצי קול אפשריים, המאוחסנים בשרתי החברה בעיקר לטובת שיפור האינטיליגנציה המלאכותית של אלכסה. אמזון דחתה את הפנייה ללא שום סיבה רשמית אך הסכימה לחלוק את פרטי חשבון האמזון של הנרצח, על מנת לספק מידע נוסף לחקירה.  אמזון טוענת כי אלכסה אכן שומרת קבצי קול למטרת למידה ושיפור העבודה עם Echo אך מצד שני היא טוענת כי אלכסה מגיבה רק כשפונים אליה באמצעות המילה החמה “היי, אלכסה”, בדומה ל”היי, סירי” ו-“אוקיי, גוגל”.

חוסר הרצון של אמזון לשתף במידע הקולי מצד אחד מחשיד ואף קצת מאשר שהחברה מאחסנת קבצי קול ומאזינה למשתמשים לא בהכרח רק כשפונים ישירות לאלכסה, אך מצד שני ניתן לומר כי אמזון מגינה על פרטיות המשתמשים, בין אם הם בין החיים או לא, ומוכיחה כשגם גוף מדיני גדול פונה אל החברה, היא תחשוב פעמיים לפני שתמסור מידע רגיש שכזה.

שתפו כתבה
פורסם על ידי אלדד מטמון | Eldad Matmon עורך ראשי
עקוב:
ממקימי האתר ועורך ראשי | מנהל מוצר ביום וסקרן טכנולוגי בכל רגע נתון. אוהב פיתרונות טכנולוגים ותמיד מחפש את הדבר המרגש הבא שישתלט על העולם. נהנה מכל העולמות וכל מערכות ההפעלה ובעל זוית ביקורתית על כל חידוש שיוצא. בעל ניסיון רב בכתיבה טכנולוגית וכן הופעות טלוויזיוניות ב׳סוגרים עניין׳ עם שי גולדן בערוץ 13. ממקימי אתר The Verifier, יוצא איחוד האתרים GSM-Israel ו-TechIT של אבי דוד. | סלולרי: iPhone 14 Pro סלולרי: Pixel 7 Pro שעון חכם: Apple Watch S7 שעון חכם: Pixel Watch
Leave a comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *