תמונה: אלדד מטמון, The Verifier

תשובה לא נכונה של ׳בארד׳ וגוגל איבדה 100 מיליארד דולר

אלדד מטמון | Eldad Matmon
פורסם על ידי אלדד מטמון | Eldad Matmon - עורך ראשי

אתמול (רביעי) גוגל קיימה אירוע בשידור חי כדי להציג כמה חידושים בתחום הבינה המלאכותית, וביניהם גם את ׳בארד׳ (Bard) – המתחרה הישיר של ChatGPT. כאשר בארד נשאל שאלה כדי להמחיש את יכולותיו, בתשובתו ענה תשובה ששונה מהמציאות.

ניכר היה שהאירוע נערך בלחץ וכך קרה שבזמן ההכנה של בארד, גוגל גילתה אי דיוק בפרטים באחת מתשובותיו. משהו ש-AI עם מאגר מידע בלתי נדלה כמו של גוגל היה אמור לדעת בקלות.

לאחר התקלה עם בארד החביב, הבורסה הראיתה את אותותיה ובעיקר את הדאגה לעתיד של גוגל בהשוואה למתחרים אחרים, בכך שחתכה לא פחות מ-100 מיליארד דולר בשווי, עם ירידה של 9 אחוזים במניית חברת האם – אלפבית. הירידה מצביעה על הדאגה כי מתחרים אחרים כמו מיקרוסופט (Microsoft) עשויים להפר את שיווי המשקל ולהתחיל להסב משתמשים אל מנוע החיפוש החדש שהציגה, במסגרת אירוע ההכרזה שערכה יום לפני גוגל.

תמונה: גוגל

ברבעון האחרון גוגל חוותה ירידה ברווחים המגיעים ממפרסמים, עסק המהווה את הלחם והחמאה של החברה בתור אחד מצינורות הכסף המובילים שלה. עם עלייתה של מיקרוסופט, מפרסמים עשויים לעבור לפרסום במנוע החיפוש המשודרג, בינג.

הקרב על הבינה המלאכותית והנגשתה לציבור עדיין רחוק מלהגמר. אחד הדברים החשובים ביותר שחברות צריכות לעבוד עליו הוא דיוק המידע המועבר ממקורות כאלה כדי לשמור על אמינות הכלי, או שכל טעות תעלה להם בכסף רב.

בארד נכשל כשנשאל ״איזה תגליות מטלסקופ החלל המתקדם ג׳יימס ווב, אני יכול לספר לילד שלי בן ה-9?״. באחת מהתשובות שהחזיר ציין כי ג׳יימס ווב היה הטלסקופ הראשון לצלם כוכב לכת מחוץ למערכת השמש של כדור הארץ, דבר שהתגלה כלא נכון. סוכנות החלל נאס״א אישרה כי תמונה ראשונה כזו צולמה בשנת 2004 על ידי ״הטלסקופ הגדול מאוד״ (בתרגום חופשי), שנמצא במצפה כוכבים בדרום אירופה. למזלה של גוגל התקלה נצפתה ממש לפני אירוע החשיפה אך לצערה הטעות הזו עלתה לה בהמון כסף.

כתגובה לתקלה של בארד, אמר דובר החברה, כי דברים כאלה ממחישים את הצורך בניסיון אמיתי מול משתמשים שהצ׳טבוט יוכל ללמוד מהם טוב יותר על איך להנגיש את המידע וגם איך לדייק אותו. השירות ייפתח תחילה לטסטרים ספציפיים שהחברה בחרה, ובהמשך ייפתח השירות גם לשאר המשתמשים.

שתפו כתבה
פורסם על ידי אלדד מטמון | Eldad Matmon עורך ראשי
ממקימי האתר ועורך ראשי | מנהל מוצר ביום וסקרן טכנולוגי בכל רגע נתון. אוהב פיתרונות טכנולוגים ותמיד מחפש את הדבר המרגש הבא שישתלט על העולם. נהנה מכל העולמות וכל מערכות ההפעלה ובעל זוית ביקורתית על כל חידוש שיוצא. בעל ניסיון רב בכתיבה טכנולוגית וכן הופעות טלוויזיוניות ב׳סוגרים עניין׳ עם שי גולדן בערוץ 13. ממקימי אתר The Verifier, יוצא איחוד האתרים GSM-Israel ו-TechIT של אבי דוד. | סלולרי: iPhone 14 Pro סלולרי: Pixel 7 Pro שעון חכם: Apple Watch S7 שעון חכם: Pixel Watch