Google | גוגלאנדרואיד

גירסה ראשונה של אנדרואיד Q שוחררה; מתרכזת בפרטיות, אבטחה ושיפור חוויית השימוש

אמש שיחררה גוגל את הגרסה הראשונית ביותר למערכת ההפעלה למכשירים חכמים – Android Q. בהודעה שהוציאה, פירטה החברה את חזון גרסת המערכת החדשה, שתתבסס ברובה על אבטחה ופרטיות, תוך ייעול תהליכים ושימושים לצד התאמה ותמיכה במכשירים בעלי מסך מתקפל. הגרסה ששוחררה מיועדת כרגע בעיקר למפתחים (שכן אין שינוי מהותי כרגע עבור המשתמש הפשוט) ומאפשרת להם להתחיל לבחון ולהתאים אפליקציות נוכחיות וחדשות עבור המערכת החדשה, אנחנו מביאים לכם כאן את עיקר הדברים.

קודם כל פרטיות

אחת התוספות הבולטות במערכת היא מתן שליטה רחבה יותר ברמת ההרשאות לאפליקציה, והראשונה בהן היא הרשאת המיקום. באמצעות התוספת החדשה תוכלו לאפשר לאפליקציות גישה למיקום רק בזמן שהן רצות, ולמנוע מהן גישה למיקום כשסיימתם איתן.

תמונה: צילום מסך

הגבלות דומות נוספות צפויות להיות גם עבור גישה לקבצי תמונות, וידאו, אודיו או כל קובץ אחר שהורד למכשיר. המערכת תדאג לשאול אתכם עבור ההרשאות הרלוונטיות במידת הצורך.

תמונה: צילום מסך

קל יותר לשתף

אחד מהדברים שגוגל מעוניינת לחסוך מכם זה מספר הלחיצות כדי לשתף תכנים. גוגל קוראת לזה Sharing Shortcut (קיצורי דרך לשיתוף) ולמעשה תאפשר למפתחים להציג לכם אפשרויות שיתוף מקוצרות עבור פעולות נפוצות, כמו שיתוף ישירות לסטורי באינסטגרם, או שליחת תוכן למשתמש מסויים בווטסאפ, מבלי לפתוח את הווטסאפ ולבחור את אותו משתמש. האפשרות החדשה דומה לאפשרות הקיימת בשם App Shortcuts וזו למעשה הרחבה שלה.

תמונה: גוגל

דבר נוח נוסף עבור מפתחים הוא האופציה להקפיץ רק חלקים מסויימים בהגדרות, על פי צורך השימוש באפליקציה באותו רגע. כך למשל אם האפליקציה מזהה שאין חיבור לאינטרנט, היא תוכל להקפיץ לכם רק את ההגדרות הספציפיות שאתם צריכים כדי להפעיל את החיבור לרשת.

תמיכה במתקפלים ושיפור ריבוי המשימות

במערכת ההפעלה Android Q גוגל מדגישה ולמעשה מקדמת בצורה רשמית את התמיכה בטרנד החדש של מכשירים בעלי מסך מתקפל. הגרסה הראשונית של המערכת תאפשר למפתחים להתאים את האפליקציות שלהם למכשירים בהם המסכים מסוגלים לשנות את גודלם ולאפשר למשתמשים להמשיך מאיפה שהפסיקו בצורה חלקה. נוסף על כך, אנדרואיד Q משפרת את יכולת ריבוי המשימות שעשויה לתפוס תאוצה במכשירים מתקפלים.

תמונה: גוגל

עד היום כאשר התנהלנו עם שתי אפליקציות במקביל, אחת מהן הייתה פעילה בעוד שהשנייה הקפיאה את פעילותה, כעת גוגל מודיעה על שיפור בתהליכים בצורה שלא תפגע בחוויית השימוש ולמעשה תשים את האפליקציה השנייה בהמתנה פעילה, שתקל עליה אח”כ לחזור לפעילות בצורה חלקה יותר.

החידושים במדיה

עוד מציעה מערכת ההפעלה החדשה גישה למיפוי עומק דינאמי עבור צילום וידאו ותמונות, מה שיאפשר למפתחים להציע אפליקציות צד שלישי עם יכולות צילום פורטרטים בעלי אפקט ה”בוקה”. בנוסף, Q מציגה תמיכה בקידוד הוידאו AV1 המאפשר להזרים וידאו באיכות גבוהה עם צריכת פס נמוכה.

תמונה: גוגל

המערכת מוצעת כעת להורדה בגרסת הבטא לכלל מכשירי הפיקסל, כולל דור המכשירים הראשון אשר קיבל הארכה לתקופת התמיכה שלו בעדכונים.  כדי להוריד את הגרסה עליכם להירשם לתוכנית הבטא באתר החברה ולחכות לעדכון שיגיע תוך 24 שעות. שימו לב שהיציאה מתוכנית הבטא כרוכה באיפוס המכשיר על מנת להתקין את הגרסה היציבה האחרונה של אנדרואיד. נציין שהתקנת המערכת היא באחריותכם וחשוב לגבות את התכנים ולשים לב לפרטי התוכנית, שאומרת כי מדובר במערכת שהיא אינה יציבה ולכן לא ברור מה יהיו ההשלכות של ההתקנה.

אנחנו כבר התקנו את המערכת ובקרוב נדווח לכם קצת יותר על השינויים שמצאנו בה.

תגיות
להמשך קריאה

אלדד מטמון | Eldad Matmon

ממקימי האתר והעורך הראשי. בעל ניסיון עשיר בכתיבה באתרים טכנולוגיים ומשיכה לא מוסברת לתחום. לא מסוגל להתחייב למכשיר אחד ואוהב להתנסות בממשקים ומערכות הפעלה שונות. גילוי נאות: עובד יבמ ישראל אך כל הכתוב באתר משקף את דעתי הבלעדית ואינו מייצג בשום צורה את חברת יבמ.
Back to top button
Close