תמונה: Dall-E 3

כמה נשמות יש למותג? נראה שנוקיה בדרך החוצה, שוב

נוקיה היא אחת החברות הראשונות והמובילות בתעשיית הטלפונים הניידים, והיא ידועה בעיקר בגלל העמידות והאיכות של המכשירים שלה. אבל בשנים האחרונות, החברה עברה מספר שינויים ומכירות שהשפיעו על המותג ועל המוצרים שלה. כעת נראה שהיא בדרך לשינוי נוסף שאולי יהפוך לסופו של המותג.

אלדד מטמון | Eldad Matmon
פורסם על ידי אלדד מטמון | Eldad Matmon - עורך ראשי

בשנת 2013, מיקרוסופט (Microsoft) רכשה את חטיבת המכשירים והשירותים של נוקיה (Nokia), בעוד נוקיה התמקדה בתחום הרשתות. רק שנה אחר כך, מיקרוסופט הפסיקה להשתמש בשם נוקיה, ומכרה אותו בחזרה לחברה. בניסיון נוסף להחיות את המותג, חתמה נוקיה ב-2016 על הסכם רישיון למותג למשך עשר שנים עם HMD Global. במסגרת ההסכם החברה קיבלה את הזכות להשתמש בשם נוקיה על סמארטפונים וטאבלטים.

בספטמבר האחרון (2023) השיקה HMD Global, היצרנית של הסמארטפונים של נוקיה, מותג עצמאי משלה בשם הפשוט – HMD. באותה העת, החברה הודיעה שהיא תציג מגוון של מכשירים תחת המותג HMD, בנוסף למכשירים של נוקיה. החברה גם גילתה שהיא תשתף פעולה עם שותפים חדשים להשקת מכשירים חדשניים. עכשיו, הודיעה החברה הפינית כי היא מתכוננת להציע עוד יותר, כולל מכשירים מקוריים של HMD.

למרות שהחברה לא אמרה במפורש שהיא תפסיק לייצר סמארטפונים חדשים תחת המותג של נוקיה, היא הוציאה סרטון בשם “אנחנו HMD, מכשירים ניידים אנושיים”, המציג טלפונים פשוטים, אוזניות ואפילו טאבלטים. המזהה שלה בטוויטר (לשעבר X) השתנה מ-nokiamobiles ל-HMDdevices , וכך גם בפלטפורמות החברתיות האחרות.

באתר הרשמי שלה, שעשה מייקאובר רציני כדי לקדם את החברה בשמה, החברה הפינית כותבת שהם “עדיין יוצרים טלפונים של נוקיה”, אז אולי נקבל עוד טלפונים פשוטים של נוקיה בעתיד. הסכם הרישיון של HMD עם נוקיה יסתיים בשנת 2026, בעוד פחות משנתיים, ואנחנו בספק אם יחודש.

על פי דליפות אחרונות, HMD עומדת להשיק שני סמארטפונים עם המותג שלה, עם הכרזה שתבוא בקרוב. לפחות אחד מהטלפונים האלה, ששניהם צפויים להיות ברמת מכשירי ביניים ונמוך מזה, יגיעו גם לארה”ב. כל הסימנים מצביעים על כך שהמותג של נוקיה הולך למות שוב, וזה כמובן מבאס.

לארס סילברבאואר, המנהל השיווקי של טלפוני נוקיה ו-HMD, אמר בערך את זה בלינקדאין:

אנחנו מעבירים את עצמנו מלהיות רוכשי רישיון להיות חברה רב-מותגית עם שורה מובחנת של מוצרים של המותג HMD, שתושלם על ידי מספר שותפויות לרישיון ושיתופי פעולה משמעותיים של מותגים שאנחנו נרגשים לחשוף בכנס ה-MWC בסוף החודש הזה

לארס סילברבאואר, מנהל השיווק של HMD

האם אנחנו באמת צופים בתחילת סופו (השני) של מותג נוקיה? או שמא HMD תחליט להאריך את הסכם הרישיון ולהמשיך לייצר מכשירים תחת המותג במקביל למותג הפרטי שלה? שתפו אותנו בטלגרם מה דעתכם.

שתפו כתבה
פורסם על ידי אלדד מטמון | Eldad Matmon עורך ראשי
ממקימי האתר ועורך ראשי | מנהל מוצר ביום וסקרן טכנולוגי בכל רגע נתון. אוהב פיתרונות טכנולוגים ותמיד מחפש את הדבר המרגש הבא שישתלט על העולם. נהנה מכל העולמות וכל מערכות ההפעלה ובעל זוית ביקורתית על כל חידוש שיוצא. בעל ניסיון רב בכתיבה טכנולוגית וכן הופעות טלוויזיוניות ב׳סוגרים עניין׳ עם שי גולדן בערוץ 13. ממקימי אתר The Verifier, יוצא איחוד האתרים GSM-Israel ו-TechIT של אבי דוד. | סלולרי: iPhone 14 Pro סלולרי: Pixel 7 Pro שעון חכם: Apple Watch S7 שעון חכם: Pixel Watch