תמונה: Mockup by Ian Zelbo

הדלפת ענק חושפת את כל הפרטים המרכזיים על המשקפיים החכמים של אפל – תכירו את Reality Pro

אלדד מטמון | Eldad Matmon
פורסם על ידי אלדד מטמון | Eldad Matmon - עורך ראשי

אפל (Apple) חולשת היום על מגוון תחומים ביניהם תחום הטלפונים החכמים, הטאבלטים, השעונים, האוזניות, הרמקולים, הטלוויזיה ואפילו התוכן. תחום אחד שהיא עדיין לא משחקת במגרש שלו הוא המציאות המדומה והמציאות הרבודה, תחום ששולטות בו כבר שנים רבות פייסבוק ואפילו HTC.

באחד הדיווחים הגדולים שנצפו עד כה, חושף מארק גורמן (Mark Gurman), הידוע כמקורב למקורות אמינים במערכת של אפל, כמעט את כל הפרטים שצריך לדעת על המשקפיים החדשים מבית אפל, בין היתר גם את תאריך ההגעה שעל פי הדיווח יהיה עד סוף השנה הקרובה.

תכירו את Reality Pro

אחד הפרטים הראשונים שחשוב לדעת הוא השם. אפל מתכוונת לקרוא למשקפיים החכמים הראשונים שלה Reality Pro. השם מרמז על כך שהמשקפיים האלה יהיו הגרסה המתקדמת יותר מבין מגוון שיושקו בהמשך. בהתאם לשם, חושף גורמן, ישנו גם תג מחיר הולם ודי גבוה שצפוי לעמוד על 3,000 דולרים, ואילו גרסה מוזלת נוספת צפויה להחשף בעוד כשנתיים בעלות של חצי המחיר.

הדמייה | תמונה: Mockup by Ian Zelbo

על פי הדיווח, ה-Reality Pro יהיו עשויות אלומיניום, זכוכית וריפוד כריות המזכירות את כריות האוזניות של האירפודס מקס. המסך הקדמי יהיה קמור שיעטוף את כל הפנים ויחשוף את העיניים של מי שלובש אותן וכן גם זוג רמקולים שיהיו אחד בכל צד.

מחוות קול, ידיים ועיניים

בניגוד למשקפי מציאות מדומה/רבודה אחרים בשוק, המגיעים עם אביזרים נלווים (קונטרולרים) שמשמשים ללחיצות בעולם הוירטואלי, משקפי ה-Reality Pro של אפל צפויות להגיע ללא כאלה בכלל. במקום, מצלמות ייעודיות שיותקנו בפנים המשקפיים יעקבו אחרי תנועות העיניים ובשילוב עם המצלמות החיצוניות יאפשרו לכם להפעיל דברים באמצעות הידיים במרחב האמיתי. כך למשל אם יש כפתור שמופיע מולכם, כל מה שתצטרכו זה להסתכל עליו ו״לצבוט״ אותו כדי להפעיל.

תמונה: Ben Geskin

בפעולות בהן תצטרכו להכניס טקסט במרחב כלשהו, תוכלו להשתמש בסירי כדי להקליד באופן וירטואלי, או לחילופין להשתמש באביזרים אמיתיים כמו האייפון שלכם, מקלדת מחשב המק או האייפד שלכם.

יש דיבור מצידה של אפל על לאפשר כתיבה באויר באמצעות הידיים ומקלדת וירטואלית, אך גורמן טוען שהסיכוי שזה יגיע עד השקת המשקפיים הוא נמוך.

לטייל בין מציאות מדומה למציאות רבודה

המשקפיים החדשים של אפל יהיו, על פי גורמן, משקפיים היברידיות. על פי התיאור יהיה ׳כתר׳, בדומה לזה שנמצא בשעון של אפל, שיאפשר לכם לדלג בין מציאות מדומה בו כל העולם שאתם רואים הוא וירטואלי, אל מול מציאות רבודה בה אתם עדיין רואים את כל מה שסביבכם עם שכבות נוספות אינטראקטיביות.

מערכת ההפעלה של משקפי ה-Reality Pro תהיה xrOS כפי שדיווחנו, וממשק המשתמש שלה צפוי להיות מוכר עבור משתמשים באקו סיסטם של אפל. כך למשל אפליקציות ביתיות כמו לוח שנה, פתקים, תמונות והודעות יהיו חלק מהיום יום ברמת נגישות שתתאים לעולם החדש.

מפרט מתקדם אבל עדיין לא לגמרי שם

משקפי ה-Reality Pro של אפל יכללו שני מסכים ברזולוציה ״אולטרה-גבוהה״ המפותחים בשיתוף Sony Group Corp, דבר שמעבר לחדות בהם דברים יופיעו במשקפיים, יאפשר למשתמשים גם לצפות בסרטים באיכות גבוהה. על הסאונד יהיו אחראיים זוג רמקולים שיוצבו במבנה המשקפיים אבל הם צפויים להיות באיכות נמוכה יחסית, מה ש״יאלץ״ משתמשים לרכוש אוזניות איכותיות, כמו אירפודס, הכוללות את פיצ׳ר האודיו המרחבי (Spatial Audio) אם הם רוצים לקבל את כל החוויה של הסרט.

תמונה: אפל

החדשות הפחות טובות מגיעות מתחום הסוללה דווקא. על פי הדיווח של גורמן, המשקפיים יגיעו עם סוללות נשלפות שתוכלו להחליף ולהטעין בנפרד. כדי לאפשר עבודה קלה עם המשקפיים ומנוע התחממות באיזור הפנים, אפל מתכוונת להפריד את הסוללה מחוץ למשקפיים ולחבר ביניהם עם כבל, כך שתצטרכו לשים את הסוללה בכיס בכל זמן העבודה. גורמן מתאר את הסוללה כבלוק בגודל של שני מכשירי אייפון 14 פרו מקס שהצמידו אותם יחד, ונטענת באמצעות חיבור USB C. הספק הסוללה יעמוד על שעתיים במקסימום, מה שידרוש מכם הטענות מרובות או רכישה של סוללות נוספות, במיוחד אם אתם הולכים לצפות בסרטים באורך מלא.

מי שצפוי לגרום לכל המשקפיים לעבוד הוא תצורה של מעבד ה-M2, הדומה למעבדים שאפל שיחררה השנה עבור מחשבי המק האחרונים. אותו מעבד ירוץ לצד מעבד גרפי ייעודי שיהיה אחראי על תצוגת הגרפיקות במציאות הרבודה.

תמונה: אפל

התכנים כבר בדרך

כידוע לאפל יש את שירות התוכן Apple TV+ אשר כולל מגוון כותרים שרכשה החברה וגם כאלה שהפיקה בעצמה. התכנים האלה צפויים לעבור טרנספורמציה והתאמה לצפייה דרך משקפיים חכמים. בנוסף, אפל עובדת עם אולפנים כמו וולט דיסני ו-Dolby Laboratories Inc כדי לייצר תכנים ייעודיים נוספים עבור הפלטפורמה החדשה.

תמונה: אפל

חוויית הצפייה במשקפיים צפויה לקבל פוקוס רב ולפי הגדרתה של אפל היא רוצה לגרום למשתמשים לחשוב שהם צופים בסרט בסביבה אחרת כמו למשל במדבר או בחלל החיצון.

גם כאן יש שיחות וידאו ואווטארים

שירות שיחות הוידאו של אפל, FaceTime, אשר נפתח למשתמשים נוספים מחוץ לאקו סיסטם של אפל, צפוי להיות זמין גם עבור המשקפיים החדשים. על פי הדיווח, בשיחת הפייס-טיים, המשקפיים של אפל ייצרו אווטאר ריאליסטי שלכם שיאפשר לכם ולמי שמדבר איתכם (עם משקפיים תואמים) לראות כאילו אתם באמת נמצאים אחד ליד השני.

תמונה: צילום מסך, אירוע הכרזה של אפל

בגלל שדבר כזה צורך המון כח עיבוד ואנרגיה, את האווטאר הריאליסטי יהיה אפשר להציג רק בשיחות של אחד על אחד. בשיחות מרובות משתתפים, המשתתפים האחרים יופיעו כאייקונים נוספים או כ-Memoji – האימוג׳י המותאם של אפל.

יש גם משחקים

אפל השקיעה הרבה בתחום הגיימינג בשנים האחרונות ויצרה מנוע עיבוד מתקדם שיתמוך במשחקים של מציאות מדומה/רבודה עבור האייפון והאייפד.

משחקי AR עבור אייפד ואייפון כבר יש | תמונה: צילום מסך

כמו כן, ב-2017 שחררה אפל את ARKit המאפשר למפתחים לעבוד על פיצ׳רים עם יכולות של מציאות רבודה שבאו לידי ביטוי באיזורים שונים באייפון.

מחיר וזמינות

המשקפיים החדשים של אפל צפויים להתחיל להכנס לתהליך ייצור בחודש פברואר הקרוב במפעלים בסין ובשלב הראשון תהליך הייצור יכלול רק מיליון יחידות. כדי לסבר את האוזן, ייצור שנתי של מכשירי אייפון עומד בממוצע על 200 מיליון יחידות. תג המחיר כאמור יעמוד על 3,000 דולרים והן יהיו זמינות לרכישות רק בארה״ב.

מארק מדווח כי גרסה מוזלת יותר כבר נמצאת בעבודה אבל היא צפויה להחשף לא לפני שנת 2025. המשקפיים המוזלים ככל הנראה יגיעו במבנה שונה ועם מפרט קצת אחר, שיסייע לאפל להוריד את המחיר לכ-1,500 דולרים.

אפל מתכננת להציג את המוצר כבר באביב הקרוב, תלוי בלוחות הזמנים, וזאת על מנת שתוכל להציג כבר דמו בכנס המפתחים השנתי שלה, WWDC 2023, ולהכריז על השקה יותר מאוחר השנה.

תחרות קשה בשוק חדש

מיותר לציין שלמרות שמדובר בדיווח של מקורבים לתהליך הפיתוח, הרבה דברים יכולים להשתנות בהתאם ללוחות הזמנים מה שאומר שייתכן שנראה חלק מהפיצ׳רים מושקים בשלבים שונים של העבודה עם המוצר.

אפל נכנסת מזה זמן מה אל איזור חדש בו לא הייתה קודם והיא יכולה רק לנחש איך המשתמשים הולכים להגיב. חברת מטא כרגע היא המרכזית שמובילה את שוק המציאות המדומה/רבודה ואפל בנתיים צופה מהצד. למרות השוק שהיא מובילה, מטא עדיין לא הצליחה להפוך את התחום למשהו רווחי מספיק כי משתמשים עדיין לא מאמצים את העולם הזה כפי שהיא הייתה רוצה.

האם אפל תביא את השינוי? האם אפל תיפול באותה מלכודת ותצטרך לעשות חישוב מחדש? כנראה שנדע ממש בקרוב.

שתפו כתבה
פורסם על ידי אלדד מטמון | Eldad Matmon עורך ראשי
עקוב:
ממקימי האתר ועורך ראשי | מנהל מוצר ביום וסקרן טכנולוגי בכל רגע נתון. אוהב פיתרונות טכנולוגים ותמיד מחפש את הדבר המרגש הבא שישתלט על העולם. נהנה מכל העולמות וכל מערכות ההפעלה ובעל זוית ביקורתית על כל חידוש שיוצא. בעל ניסיון רב בכתיבה טכנולוגית וכן הופעות טלוויזיוניות ב׳סוגרים עניין׳ עם שי גולדן בערוץ 13. ממקימי אתר The Verifier, יוצא איחוד האתרים GSM-Israel ו-TechIT של אבי דוד. | סלולרי: iPhone 14 Pro סלולרי: Pixel 7 Pro שעון חכם: Apple Watch S7 שעון חכם: Pixel Watch