Apple | אפלiOSאייפד

אפל חשפה את iPadOS: מערכת הפעלה “חדשה” לאייפדים

בכנס המפתחים השנתי ה-WWDC 2019 של חברת אפל שנערך אמש (שני), חשפה החברה את מערכת ההפעלה iPadOS המיועדת לטאבלטים מסדרת האייפד לדורותיו.

אבל רגע לפני שנצלול לכל החידושים והשיפורים במערכת ההפעלה, באפל אכן מנסים להראות כי הם פיתחו מערכת שלמה עבור הטאבלטים, אך הדברים מעט שונים. בסה”כ מדובר באותו קוד פיתוח אשר בנויה על גבי iOS 13, עם אותו ה-Springboard ואותם קבצי מערכת רק באפל מיתגו את העדכון כמערכת הפעלה נפרדת. האומנם? בעדכונים של השנים האחרונות באפל מנסים כמה שיותר לתת במה לאייפד, עם שינוי עיצובי ואפשרויות חדשות. אך השנה החברה לקחה את השינויים צעד אחד קדימה, והביאה לנו עדכון מבורך עם לא מעט חידושים.

מסך בית חדש

המסך בית המוכר לנו עדיין כאן, אבל מעט שונה. ווידג’טים ווידג’טים ווידג’טים! כעת במסך הבית ניתן להחליק את המסך משמאל לימין או ימין לשמאל (תלוי בשפה) ולהביא את תצוגת היום ולקבע אותו למסך. בכך, האייקונים על מסך הבית זזים מעט ונותנים מקום לתצוגת היום אשר מציגה את השעה, תאריך, ארועים בלוח השנה, תזכורות או כל ווידג’ט זמין שתהיו מעוניינים להוסיף. מדובר בסנונית ראשונה אשר תמשיך ותתחדש ותשתנה עם השנים עם יכולות חדשות. הגיע הזמן.

אחרי שעברנו על מסך הבית הרענן, בואו נדבר על ערכת הנושא השחורה (Dark Mode). כפי שכבר דיווחנו בעבר בבלעדיות ב-The Verifier על פרטים נוספים אודות הערכה החדשה: ניתן להפעיל ואף לקבוע כי כאשר בזריחה המסך ישתנה לצבעים לבנים ובוהקים, ואילו בשעות החשכה, המסך משתנה לצבעים שחורים וכהים וכך גם קורה עם הרקעים החדשים.

פיצול המסך, ריבוי משימות ואותה אפליקציה זו מול זו

מסך ריבוי המשימות עובר שינוי עיצובי (שוב) וזאת על מנת לתת מקום לפיצ’ר חדש. כאשר נפתח את ריבוי המשימות ב-iPadOS 13, אנו נראה את כל האפליקציות שפתוחות ברקע אחת על גבי השניה. השינוי העיצובי של ריבוי המשימות היה הכרחי, כאשר אינו היה ברור ללא מעט משתמשים בעבר.

סוף סוף ניתן להריץ את אותה האפליקציה אל מול אותה האפליקציה. למשל, אם נפתח את המייל, נוכל לגרור את אפליקציית המייל בשנית ולהצמיד אותן זו מול זו. כך שנוכל לעבור על מיילים ברקע בזמן שאנחנו עובדים על מייל חדש פתוח בצידו השני של המסך. ומה אם רצינו לפתוח עוד מייל ולהצמיד אותו בחלון נפרד לאפליקציה אחרת, גם זה אפשרי. ובכך ניתן לפתוח ללא הגבלה חלונות של אותה האפליקציה. ומה קורה כאשר רוצים לראות את אותה אפליקציה פתוחה ברקע? פשוט מאוד, זוכרים את חלון הריבוי משימות מ-iOS 12? כעת אותה אפליקציה תראה לנו בדיוק כמה חלונות שלה פתוחים ברקע ולצד אילו אפליקציות אחרות שהצמדנו אותה אליהן.

יכולות חדשות ל-Apple Pencil

רוצים לצלם תמונת מסך מלאה? גולשים באתר ורוצים לצלם חלק מהמסך? כבר לא חייב ללחוץ על כפתורים על מנת לעשות זאת. פשוט מאוד, לקחו את העיפרון והצמידו אותו לאחת הפינות של המסך אז יפתח למשתמש ממשק חדש שיאפשר לו לקחת תמונות מסך, לסמן להדגיש ולהוסיף אלמנטים ולשלוח במייל או לשתף בדרכים אחרות.

גם ה-Quick Tools של העיפרון התחדשו בעיצוב רענן ועם אפשרויות חדשות. כמו מחק, מדגיש ועוד.

אפליקציית הקבצים Files

האייפד אומנם עדיין לא שם על מנת להחליף שימוש במחשב אישי, אבל הוא לא רחוק. בעדכון ה-iPadOS 13 אפליקציית הקבצים מקבלת עדכון מבורך. כעת תומך בעד 3 טורים לצפייה בקבצים (בדיוק כמו במק), תמיכה בקבצי ZIP, וארגון מחדש של הקבצים, וניתן כעת לשתף קבצים ותיקיות בעזרת iCloud.

אבל באפל לא עוצרים שם, העדכון החדש ל-Files מאפשר כעת לחבר כונן USB או כרטיס SD ולצפות בכל התוכן בדיוק כפי שהיינו מחברים למחשב האישי שלנו. ניתן להעביר את הקבצים לאחסון הפנימי של האייפד, לשתף ועוד. למי שצריך, אפל מוסיפה תמיכה בקבצי שרת SMB, כאשר ניתן להתחבר ישירות מה-Files.

דפדפן ספארי אמיתי ומנהל הורדות

אפל מחדשת את דפדפן הספארי באייפד ומוסיפה לו פיצ’רים חדשים. בעיקר החברה מביאה את הדפדפן ישירות ממחשב המק ישירות לאייפד. מדובר בגרסה המלאה של הדפדפן ולא גרסת טבלט או מובייל. כך כאשר תכנסו לאתרים ותקבלו את אותו הדף בדיוק כפי שהייתם פותחים אותו על גבי המחשב.

מה עוד התחדש בספארי? ניתן להרשם להתראות מאתרים כפי שדיווחנו בבלעדיות כאן ב-The Verifier לפני מספר שבועות. מלבד התראות, אפל מוסיפה מנהל הורדות מלא, כעת ניתן להוריד כל קובץ מכל מקום ובכל זמן ישירות לאייפד. החברה פותחת את האחסון הפנימי ומפנה לו מקום להורדות בלבד מבלי האפשרות להגיע אל קבצי המערכת. כך שאם חלילה הורדתם קובץ זדוני, לא תהיה לו גישה לליבת המערכת. את הקבצים ניתן לראות בהורדות האחרונות בדפדפן או באפליקציית הקבצים Files.

עריכת טקסט ומקלדת צפה

כעת לערוך טקסט פשוט וקל יותר, על ידי שימוש מחוות ב-3 אצבעות ניתן להעתיק טקסט ולהדביק אותו בחלק אחר במסמך, במייל בפתקים ובכל מקום במערכת. סימון טקסט אף הוא נהפך לקל יותר. ומה עם לשקשק את האייפד על מנת לחזור על פעולה כמו מחיקה ושחזור טקסט? כבר לא צריכים להראות מוזרים בציבור, שימוש במחוות חדשות יאפשרו לכם לחזור אחורה בזמן, למחוק ועוד. ניתן להפעיל את המקלדת ולהעביר אותה בחופשיות על גבי המסך ולמקם אותה היכן שתצרו.

מערכת ההפעלה iPadOS כוללת עוד לא מעט פיצ’רים אותם נסקר בהרחבה בהמשך. אך עד אז, באפל מכריזים כי העדכון יהיה זמין להורדה בחודשי הסתיו הקרובים וכמובן ללא עלות ויהיה זמין עבור האייפדים הבאים:

תגיות
להמשך קריאה

אבי דוד | Avi David

ממקימי האתר ועורך משנה פנבוי של אפל אבל שומר חסד נעורים למיקרוסופט. מומחה SEO והתמיכה הטכנית של הצוות באתר. לאבי ניסיון רב בכתיבה טכנית ועבודה בתחום - בין היתר היה שותף ב-GSM-Israel ובעל אתר טכנולוגי עצמאי בשם Techit. סלולרי: iPhone X / 256GB מחשב: iMac 27 5K שעון חכם: Apple Watch Series 4 LTE טאבלט: iPad Pro 10.5 2018
Back to top button
Close