אינטרנט

“האיביי של המדיה” משיקה פרויקט פאבליק דומיין – סרטונים מהארכיונים הלאומיים של ארה״ב בחינם

פונד5 (Pond5), המרקט פלייס המקוון הגדול בעולם לצילומי וידיאו ללא תמלוגים, הודיע על השקת פרויקט פאבליק דומיין – הספרייה הראשונה בעולם לתכנים חינמיים שהם נחלת הכלל שמעוצבת במיוחד ליוצרי מדיה. האוסף הראשוני כולל 10,000 סרטוני וידיאו, 65,000 תמונות, אלפי הקלטות אודיו ומאות מודלים בתלת-מימד. יצירות המוגדרות כ״פאבליק דומיין״ (בעברית: ״רשות הציבור״ או ״נחלת הכלל״) הן כאלו שזכויות היוצרים עליהן פגו. בדרך כלל זה קורה כשבעים שנים לאחר מות היוצר. ״במשך שנים, התוכן המדהים הזה שהפך כבר לרכוש הציבור היה נעול ולא נגיש ליוצר המדיה הממוצע״, אמר המייסד השותף של פונד5, המנכ״ל טום בנט. ״מגיע להם יותר. פרויקט הפאבליק דומיין שלנו מעצים יוצרי מדיה ומאפשר להם לנצל את היתרון בספריה העשירה להדהים ששייכת להם בזכות ולא בחסד״.

האוסף כולל 5,000 סרטונים מהארכיונים הלאומיים של ארה״ב שמעולם לא נראו, והונגשו לציבור לאחר שעברו תהליך דיגיטציה והועלו לאתר פונד5. סרטונים בולטים נוספים כוללים את סרטו של ז׳ורז׳ מלייס מ-1902 ״המסע לירח״ וצילומים מהמשחקים האולימפיים בהלסינקי ב-1952, מלחמות העולם, שיגורי רקטות של נאסא ותחנת החלל הבינלאומית. נאומים של דמויות היסטוריות כמו ווינסטון צ׳רצ׳יל וג׳ון פ. קנדי נמצאים אף הם באוסף הקלטות הקול, יחד עם הופעות מלאות מיצירותיהם של מלחינים כמו בטהובן ושופן.

public_domain_tw_meta-e8e3d1ae

הספרייה, שתוכננה במיוחד ליוצרים מתחומי המדיה הדיגיטלית, מאפשרת חיפוש נח של תוכן לפי איכותו הטכנית של התוכן. בנוסף, סרטוני וידיאו פורקו לשוטים (תמונות) בודדים, בכדי לחסוך לעורכי וידיאו שעות עבודה. הכל ניתן לשיתוף מיידי ולהטמעה ברשתות חברתיות דרך הרשת.

תגיות
הראה עוד

אבי דוד | Avi David

ממקימי האתר ועורך משנה Avi@theverifier.co.il פנבוי של אפל אבל שומר חסד נעורים למיקרוסופט. מומחה SEO והתמיכה הטכנית של הצוות באתר. לאבי ניסיון רב בכתיבה טכנית ועבודה בתחום - בין היתר היה שותף ב-GSM-Israel ובעל אתר טכנולוגי עצמאי בשם Techit. סלולרי: iPhone X / 256GB מחשב: iMac 27 5K שעון חכם: Apple Watch Series 4 LTE טאבלט: iPad Pro 10.5 2018
Close