רץ ברשת

הנוחות שלנו, הפרנסה שלהם: גנבי הרכבים מנצלים את הטכנולוגיה לטובתם

כולנו מתקדמים בצעדי ענק טכנולוגיים והקידמה מופיעה בכל חלקה טובה של חיינו. מכונות הכביסה מחוברות לאינטרנט ושולחות לנו מסרונים שפעולת המכונה הסתיימה, והמקרר מחובר לרשת ומיידע אותנו על מוצרים שפג תוקפם. הכל חכם: הטלפונים שלנו, המחשבים, השעונים, הטלוויזיות ואפילו הרכבים נהיו סופר גאונים. עם כל הקידמה הזו גם הצרות מתקדמות והפצחנים (האקרים) נהיים יותר מתוחכמים וכמובן גם יותר חכמים. דוגמא שמחברת לנו בין העולמות החכמים שלנו כגון המכוניות, לבין העולמות החכמים של הגנבים ראינו השבוע בלונדון, אנגליה. דו”ח שהתפרסם ע”י משטרת מטרופוליטן באנגליה מראה לנו כי בשנה האחרונה נגנבו 6,283 רכבים בהם מותקנת טכנולוגיית Keyless – מערכת התנעה ללא מפתח. ברכבים החדשים החלו היצרניות לשלב את האפשרות להתניע את הרכב או סתם רק לפתוח אותו ללא צורך במפתח. מחזיק המפתחות של הרכב שהוא למעשה מפתח וירטואלי נמצא קרוב לרכב, ברוב המקרים בתוך הכיס או תיק של הנהג/ת והוא מקיים תשדורת עם הרכב ומאשר למערכות לפתוח את הרכב ו/או להתניע אותו ללא הצורך הפיזי של הכנסת המפתח לחריץ ייעודי. במרווח התקשורת האלחוטית שבין המפתח הוירטואלי לבין הרכב, הגנבים נכנסים ולמעשה לוקחים בעלות על הרכב שלכם.

Keyless1

על פי הדוח שפורסם, מרבית הגנבות מתרחשות בין השעות 22:00 בלילה ל-04:00 לפנות בוקר בימים ראשון עד חמישי, והרכבים הפופולריים לגניבה, כ-70 אחוזים מכלל הרשימה, הינם פורד טרנזיט ומרצדס ספרינטר המסחריות וברכבים הפרטיים מככבים במעלה הרשימה פורד פיאסטה וכמה רכבי BMW ולנדרובר היוקרתיים. הגנבים משתמשים במערכת אשר יועדת למעשה לטכנאים ואיתה הם עוקפים ומרמים את המערכת ע”י יצירת הדמיה שהמפתח של בעל הרכב נמצא בסמוך לרכב ולכן כל המערכות נפתחות בפניהם ללא כל מאמץ. על פי הערכות את הרכבים הם מסיעים למדינות שכנות שם הם מופשטים ונמכרים למדינות עם ביקוש רב לדגמים הנגנבים כגון מדינות באפריקה.נכון להיום המלצות המשטרה באנגליה למניעת גניבת הרכב החכם שלכם הן להתקין מנעול הגה פיזי (כמו של פעם), להתקין מנעול המתחבר למערכת הרכב דרך חיבור OBD או אפילו לחנות במקומות מוארים ובטוחים.

עד כמה שהקידמה הגיעה לחיינו ולרכבנו במשטרת אנגליה רוצים שתשתמשו בטכנולוגיה הכי פשוטה של פעם. המשטרה הצהירה כי היא רוצה עד שנת 2016 להוריד ב-20% את מספר מקרי הגניבה של רכבים עם טכנולוגית Keyless אבל איך בדיוק הם עוד לא בטוחים. אחת מהדרכים היא לנסות למנוע מהמערכות המיועדות לטכנאים להגיע אל שוק העבריינים אבל זוהי משימה קשה ביותר. באחד מביקוריו בארץ של יוג’ין קספרסקי, מייסד ובעלים של חברת האבטחה קספרסקי, הוא נשאל ע”י מערכת האתר האם חברתו בודקת כיוונים של אבטחת המידע בתחום הרכב ותשובתו מעט הפתיעה. קספרסקי טען כי הם לומדים את הנושא אבל עדין לא יושבים ומוציאים מוצר מוגמר לשוק היות ותעשיית הרכב לא פנתה אליהם בבקשה שכזו. עוד הוסיף ואמר כי ברגע שתהיה דרישה וברגע שהחברה תזהה שוק לנושא אבטחת המידע ברכבים היא בוודאות תכנס לתחום ותהיה בין המובילות בו. לנו נראה כי קספרסקי ומתחרותיה יכולות כבר לפנות למשטרה וליצרניות הרכב על מנת למצוא דרכים לאבטח את התקשורת בין המפתחות הוירוטאלים לבין הרכבים שלנו.

תגיות
הראה עוד

אבי דוד | Avi David

ממקימי האתר ועורך משנה Avi@theverifier.co.il פנבוי של אפל אבל שומר חסד נעורים למיקרוסופט. מומחה SEO והתמיכה הטכנית של הצוות באתר. לאבי ניסיון רב בכתיבה טכנית ועבודה בתחום - בין היתר היה שותף ב-GSM-Israel ובעל אתר טכנולוגי עצמאי בשם Techit. סלולרי: iPhone X / 256GB מחשב: iMac 27 5K שעון חכם: Apple Watch Series 4 LTE טאבלט: iPad Pro 10.5 2018
Close