מחשבים

מיקרוסופט מציגה: Windows 10 – הפרק הבא

בשעה 19:00 שעון ישראל אמש (רביעי), ערכה מיקרוסופט אירוע מצומצם למספר עיתונאים אשר נכחו במשרדי החברה שברדמונד וושינגטון הקרירה אשר הצליחה לחמם את הקהל העיתונאים ואנשי המדיה ואלו שישבו בבית אל מול המחשב או הסמארטפון וצפו בשידור ההכרזה אשר ארך שעתיים וחצי. עוד לא זכור לנו אירוע כל כך ארוך מצד מיקרוסופט, אירוע שבו חשפה החברה לא מעט פיצ’רים מתוך מערכת ההפעלה החדשה חלונות 10 (Windows 10), אשר הופכת להיות מערכת הפעלה אשר תרוץ על יותר מפלטפורמה אחת, שלא בדומה לעבר.

laptop_device_start

אז מה חדש ב-Windows 10 למחשבים וטאבלטים מעל 8 אינץ’?

נתחיל עם ההכרזה הראשונה מאמש, אותה הכרזה על החידושים במערכת ההפעלה Windows 10 למחשבים וטאבלטים בעלי מסך של 8 אינץ’ ומעלה (בהמשך נגיע לגרסה המותאמת שמתחת ל-8 אינץ’). כידוע, מערכת ההפעלה חלונות 10 תגיע עם תפריט התחל חדש או אם תרצו ישן, אותו התפריט המוכר לנו ממערכות ההפעלה חלונות 7 ומטה, אשר מאפשר למשתמש להגיע אל לחצני הכיבוי והפעלה מחדש, נעילת המשתמש, גישה אל ספריית הקבצים, גישה אל ההגדרות ולוח הבקרה ואף גישה מקוצרת אל התוכנות אשר מותקנות על גבי מערכת ההפעלה ישירות מתוך תפריט ההתחל. במיקרוסופט הבינו את הטעות שעשו עם חלונות 8 ואף 2 עדכונים לא הצליחו להחזיר את המשתמשים, כעת חלונות 10 מגיעה בכדי לתקן את העוול אשר חוו המשתמשים מזה מספר שנים מאז שוחררה ווינדוס 8.

אז מלבד מסך ההתחל החדש, מערכת ההפעלה Windows 10 מגיעה עם הפיצ’רים הבאים:

 • שולחנות עבודה מרובים: בדומה לפיצ’ר הקיים ב-OS X, כעת קיים גם ב-Windows 10. מעתה ניתן לפתוח שולחנות עבודה מרובים, בכך המשתמש יכול לעבוד על שולחן עבודה אחד המיועד לעבודה, שולחן עבודה אחר בנושא אישי ועוד. אין הגבלת מסכים.
 • הרצת אפליקציות בשולחן העבודה: לא צריך יותר לפתוח את האפליקציה במסך נפרד משולחן העבודה. כעת כל פתיחה ושימוש באפליקציה יעשה על גבי שולחן העבודה כמו כל חלון Windows אחר. האפליקציות כוללות כעת אפשרות של מזעור ישירות לשורת המשימות, הגדלה והקטנת המסך, אפשרות סגירה וכמובן אפשרות של הצגת האפליקציה במסך מלא ועוד.
 • מרכז התראות: לראשונה משלבת מיקרוסופט במערכת ההפעלה השולחנית שלה את מרכז ההתראות אשר מאגד בתוכו את כל ההתראות מאפליקציות, הודעות מערכת ועוד.
 • ממשק משתמש רענן: מיקרוסופט עוד לא חשפה את ממשק המשתמש הסופי של מערכת ההפעלה החדשה, אך אנו צפויים לקבל עוד ועוד חלקים מהעיצוב החדש עד לגרסה הסופית.
 • מערכת בענן: מיקרוסופט ממשיכה לשלב את שרות הענן שלה ה-OneDrive אשר הופך להיות חלק מאוד גדול במערכת ההפעלה. ניתן לשמור תוכן מאפליקציות ישירות ל-OneDrive ואף לגבות חלק ממערכת ההפעלה ולבצע שחזור ישירות מהענן. פיצ’רים מתקדמים יותר של OneDrive נזכה לראות בגרסאות מתקדמות יותר של Windows 10.

אלו הם החידושים שאנו כבר יודעים עליהם וכבר סקרנו אותם בעת שחרור גרסאות ה-Preview הראשונות אשר שוחררו לקבוצת הניסוי ה-Windows Insider. אך אמש הציגה מיקרוסופט מספר חידושים אשר עוד לא זכינו “לראות” (באופן רישמי). אז מה החידושים ב-Windows 10? יש לא מעט כאלה.

laptop_device_cortana

שלום קורטנה (Cortana)

קורטנה היא העוזרת הוירטואלית האישית (ועל פי מיקרוסופט החכמה ביותר) אשר לראשונה שולבה כחלק ממערכת ההפעלה לניידים ה-Windows Phone 8.1. מאז, עברו לא מעט מים בנהר ומיקרוסופט שלא מחכה, תשלב את העוזרת הוירטואלית והאישית קורטנה בגרסה הבאה של מערכת ההפעלה חלונות 10.קורטנה תאפשר למשתמש לבצע פעולות במערכת ההפעלה כמו הפעלה או כיבוי של שרותים, חיפוש ברשת, אפשרות של קול לטקסט אשר יאפשר לקורטנה לשלוח מיילים או הודעות בסקייפ עבורנו או אפילו לפתוח את פייסבוק בדפדפן ועוד. כל הפיצ’רים שאנו מכירים מקורטנה מעולם המובייל מגיע לעולם המחשבים האישיים, לשלוחן העבודה, המקום אליו פחדה להכניס מיקרוסופט את קורטנה, אך לבסוף זה קרה, ואנו מאמינים כי לא נבין כיצד השתמשנו במערכת ההפעלה ללא עוזרת וירטואלית אישית. המשתמש יוכל להפעיל או לכבות את הפיצ’ר אם לא ירצה בכך.

laptop_device_spartan

Spartan – דפדפן חדש

רק לפני מספר ימים דיווחנו כאן באתר על השקת דפדפן חדש מבית מיקרוסופט אשר שם הקוד נקרא “Spartan” (ספרטן בעברית), שם יווני אשר יאפשר למיקרוסופט להתקדם קדימה ואולי להשאיר את דפדפן הבית שלה ה-IE מאחור. יש לנו לא מעט ביקורות אודות דפדפן ה-IE (אינטרנט אקספלורר) של מיקרוסופט אשר עם השנים רק הולך ועושה שם רע לחברה, אך עדיין מצליח להשאר בראש הדפדפנים.

הדפדפן החדש מבית מיקרוסופט Spartan יציג למשתמש חווית גלישה חדשה ומעט ישנה שאנו מכירים כיום מדפדפנים אחרים. נתחיל עם העיצוב, ספרטן יגיע עם עיצוב רענן אשר יהיה בדגש על תוכן, כך שהמשתמש יוכל להיות מרוכז בתוכן עצמו ולא בדפדפן אשר מציג את התוכן, אז כיצד מיקרוסופט מתכוונת לעשות זאת? על ידי עיצוב פשוט וזה הדומה לדפדפנים כמו כרום וספארי, מיקרוסופט תאפשר למשתמש להתעמק בתוכן על ידי הוספת פיצ’ר הקריאה, אשר הופך את כל העמוד לעמוד טקסט ללא הפרעות. בנוסף, ניתן יהיה לעבוד על עמוד אינטרנט אשר ישמר באופן אוטומטי כמצב אופליין (Offline), אשר ניתן יהיה לעבוד על העמוד, להשאיר הערות, לקיחת תמונה מתוך העמוד ואף לשתף אותה ברשתות החברתיות או לשלוח במייל. ולא רק, מיקרוסופט מוסיפה את רשימת הקריאה אשר תאפשר למשתמש לשמור עמודי אינטרנט בדומה לפיצ’ר המוכר מדפדפן הספארי של אפל.

דפדפן Spartan (שם קוד, השם הסופי יחשף בעת ההכרזה של הגרסה המלאה של חלונות 10) יהיה דפדפן אשר יותקן על גבי מחשבים, טאבלטים וסמארטפונים. בכך מיקרוסופט תאפשר למשתמש לסנכרן את המידע בין הדפדפן במחשב לבין הדפדפן בסמארטפון ולהפך.

laptop_device_office

עיצוב רענן ואפליקציות חדשות (העיצוב הסופי עדיין לא כאן)

מערכת ההפעלה חלונות 10 תגיע עם עיצוב חדש אשר יישר קו ביו כל המוצרים של החברה החל ממחשבים ועד לסמארטפונים. מיקרוסופט לא רק מביאה פיצ’רים ומיישרת קו בין 2 העולמות, הפעם החברה דואגת ליישר קו עם האפליקציות אשר יותקנו מראש על גבי מחשבים טאבלטים וסמארטפונים כאחד. כאשר כל אפליקציה אשר תהיה כחלק ממערכת ההפעלה תדע להתממשק בין כל הפלטפורמות בזמן אמת. מיקרוסופט תעשה שימוש בשרות הענן שלה ה-OneDrive לצורך זה. אנו צפויים לקבל מספר אפליקציות חדשות אשר יהיו כחלק ממערכת ההפעלה והן: Outlook Mail ו-Outlook Calender.

לא רק אפליקציות, מערכת ההפעלה חלונות 10 תגיע עם עיצוב חדש ורענן אשר יכלול:

 • אייקונים חדשים
 • תפריט התחל עם רקע שקוף
 • ערכות נושא חדשות (שחורה ולבנה, כאשר שתי הערכות נושא יהיו שקופות, האם סוף סוף מיקרוסופט מחזירה את ערכת הנושא ה-Aero המוכרת מחלונות 7?)
 • רקעים חדשים (כמובן)
 • מסך הכניסה אף הוא עבר רענון עיצובי
 • מסך הבוט (boot) העלאה של המערכת אף הוא יגיע בעיצוב חדש
 • תפריטים חדשים
 • עיצוב מחדש לאפליקציות המובנות

אלו הם רק חלק קטן מהשינוי העיצובי שעוברת מערכת ההפעלה החדשה. אנו צפויים לקבל את העיצוב הסופי בעת השקת הגרסה הסופית של המערכת לקראת סוף השנה הנוכחית (2015).

laptop_device_xbox

Xbox – Windows 10

אם אתם בעלי קונסולת המשחקים ה-Xbox One בטח תהיו שמחים לדעת כי מיקרוסופט תשיק בחודשים הקרובים גרסת Dashboard חדשה לקונסולת המשחקים ה-Xbox One אשר תריץ אף היא את מערכת ההפעלה החדשה Windows 10. אבל זאת לא הידיעה המרעישה שעליה אנו עומדים לדבר. אנו מתכוונים לפיצ’ר החדש אשר יאפשר למשתמשים להריץ משחקים אשר הותקנו על גבי ה-Xbox One ישירות על גבי המחשב האישי או הטאבלט. אז איך זה יעבוד? מיקרוסופט משלבת במערכת ההפעלה את אפליקציית ה-Xbox אשר תאפשר למשתמש להריץ את המשחקים על גבי המחשב האישי וזאת על ידי התחברות אל האקסבוקס דרך הרשת הביתית. הפיצ’ר הנ”ל יעבוד בזכות מנוע הגרפיקה ה-DirectX 12 אשר מקבל גרסה חדשה עבור מערכת ההפעלה ווינדוס 10 עם יכולות הצגת אלמנטים באופן חד יותר ומהיר יותר מבעבר.

Windows10_Continuum-1C

Continuum – המקלדת והעכבר מתנתקים מעולם מסכי המגע

פיצ’ר נוסף אשר נכנס אל מערכת ההפעלה החדשה נקרא Continuum (רצף בעברית אם תרצו) אשר יאפשר למשתמש בעל מסך מגע להנות מ-2 עולמות באופן שונה. כאשר הטאבלט יהיה מחובר למקלדת ממשק המשתמש יהיה רגיל לזה אנו מכירים כיום עם מסך ההתחל החדש \ ישן עם תמיכה מלאה במקלדת ועכבר. כאשר המשתמש ינתק את מסך המגע \ טאבלט מתוך חיבור המקלדת, יופיע למשתמש ממשק אחר אשר נבנה כולנו בהתאמה מלאה למסכי מגע. במיקרוסופט הבינו את הטעות שעשו עם מערכת ההפעלה Windows 8 ואף 2 גרסאות עדכונים למערכת לא הצליחו להחזיר את המשתמשים שפרשו בשיא ונשארו עם 7. כאשר כל זה יתוקן עם חלונות 10. פיצ’ר מבורך לבעלי מסכי מגע וטאבלטים.

פתחו את היומנים: מיקרוסופט תשחרר כבר בשבוע הבא את גרסת ה-Preview החדשה של מערכת ההפעלה Windows 10

מזה מספר חודשים שאנו עושים שימוש בגרסאות הפיתוח של מערכת ההפעלה Windows 10, לאחר הפסקה של יותר מחודש ימים (בגלל תקופת החגים בארה”ב), נאלצו במיקרוסופט לדחות את השקת גרסת Preview חדשה למשתמשי ה-Windows Insider. עכשיו, לאחר הפסקה “קצרה”, מיקרוסופט חוזרת להעביר עדכון בכל חודש (ואפילו יותר) למי שמותקנת אצלנו גרסת Preview אשר שוחררה באופן רישמי על ידי מיקרוסופט עצמה.

לצערנו, מיקרוסופט לא תשלב את חלק מהפיצ’רים החדשים אשר נחשפו היום במהלך האירוע בגרסת ה-Preview אשר תשוחרר במהלך השבוע הבא. אך אנו צפויים (בהבטחה) כי הפיצ’רים שהוצגו אמש ופיצ’רים חדשים ישולבו בגרסאות ה-Preview אשר ישוחררו במהלך השבועות הקרובים. כאשר ארבעת הגרסאות פיתוח הבאות יכללו כבר את רוב הפיצ’רים שאליהם זכינו להחשף היום באופן רישמי.

על פי מידע שהגיע אל מערכת האתר, מיקרוסופט צפוייה להעביר כבר בשבוע הבא את גרסת הפיתוח אשר תהיה Microsoft Windows 10 Build 9926. במהלך האירוע הציגה מיקרוסופט את החידושים בגרסה 9924 אשר עליה כבר כתבנו אשר זאת היתה אמורה להשתחרר למשתמשים בשבוע הבא, אך מסתבר שזאת הגרסה אשר נבנתה במיוחד עבור ההדגמה אמש.

תגיות
הראה עוד

אבי דוד | Avi David

ממקימי האתר ועורך משנה Avi@theverifier.co.il פנבוי של אפל אבל שומר חסד נעורים למיקרוסופט. מומחה SEO והתמיכה הטכנית של הצוות באתר. לאבי ניסיון רב בכתיבה טכנית ועבודה בתחום - בין היתר היה שותף ב-GSM-Israel ובעל אתר טכנולוגי עצמאי בשם Techit. סלולרי: iPhone X / 256GB מחשב: iMac 27 5K שעון חכם: Apple Watch Series 4 LTE טאבלט: iPad Pro 10.5 2018
Close